wrz 30

2017 Sustainable Destinations Top 100 – świadoma turystyka

Planując podróż bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników. Niewątpliwie bardzo rozsądnym i ciekawym kryterium wyboru w tym zakresie może być atrakcyjność ekologiczna, poszukiwanie miejsc nastawionych na przyjazną, zrównoważoną gospodarkę i turystykę.

logo

Fot: greendestinations.org

Pomocą w wyszukaniu takiego miejsca, i to na całym świecie, może być ogłoszony niedawno trzeci już ranking 2017 Sustainable Destinations Top 100, prezentujący miejsca dla turystów świadomych, troszczących się o środowisko. Wyłonienie laureatów tego zestawienia nie jest proste i podlega wypracowanej przez lata procedurze. Przede wszystkim lokalizacje muszą przejść przez sito 15 zasadniczych kryteriów „Green Destinations Standard, wśród których są np.
• podejście do ochrony przyrody i zwierząt,
• stopień zachowania naturalnych krajobrazów,
• działania prowadzone w zakresie ponownego wykorzystania szarej wody (czyli np. wody ściekowej wytwarzanej w czasie domowych prac),
• gospodarowanie i recykling odpadów.
Nominacje mogą pochodzić od organizatorów rankingu oraz bezpośrednio z regionów, powinny zostać oczywiście odpowiednio zaprezentowane i udokumentowane pod względem zagadnień takich jak działania na rzecz stworzenia miejsca bardziej zrównoważonego oraz korzyści dla turystów, społeczności lokalnej i całego świata.

mapa

Fot: greendestinations.org

Do rankingu pretendowało 155 zgłoszeń z 57 krajów, a oceniało je ponad 150 ekspertów z dziedziny turystyki oraz ekologii. Wśród wyróżnionych w rankingu miejsc są m.in. Park Narodowy Madidi w Boliwii, Bhutan, francuska Bretania, islandzki półwysep Reykjanes, Park Narodowy Bali Barat w Indonezji, Azory w Portugalii, słoweńska Ljubljana, Park Narodowy Yellowstone, Kapsztad (RPA), Tung Dap (Tajlandia),Ameland w Holandii, Geilo w Norwegii, cypryjskie miasto Pafos.
Pełne zestawienie 100 destynacji można obejrzeć tutaj – http://top100.greendestinations.org/

Warto wiedzieć, że organizatorzy dostrzegają potrzeby wielu zmian, również w wyróżnionych regionach. Niestety nadal w ocenie nie uwzględnia się emisji dwutlenku węgla, głównie z uwagi na brak wiarygodnych, kompletnych danych. Jednocześnie organizacja Green Destinations zaleca krótsze podróże, które ograniczają emisję szkodliwych gazów. Prezentuje w zamian miejsca na całym świecie, tak by nie trzeba było podróżować na drugi kraniec globu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.