sty 10

Makarska – Riwiera, morze, góry i jeziora

Chorwacja to kierunek, który przeżywa ostatnimi laty prawdziwy renesans. Polscy turyści coraz chętniej wybierają nie tak odległe chorwackie plaże czy górskie szlaki, zamiast kosztownej, dalekiej egzotyki. Warto jednak pamiętać, że ten piękny kraj to nie tylko popularny Split, Dubrownik czy Rijeka…

góry i morze

fot:makarska.com

Makarska, to miejscowość, którą doskonale znają Chorwaci. Ale zagraniczni turyści (w tym również z Polski) wiedzą na jej temat zdecydowanie mniej. Tymczasem jest to wyjątkowe miejsce na wybrzeżu Dalmacji, znane również jako Makarska Riwiera. Oczywiście ze względu na malownicze, czyste plaże i morze oraz liczne atrakcje dla turystów.
Ale na tym nie kończy się urok Makarskiej. Unikatowość tego miejsca to nie tylko piękne wybrzeże, ale również… góry. A zatem połączenie idealne dla wielbicieli plażowania, którzy nie chcieliby rezygnować z pieszych, górskich wycieczek. W sąsiedztwie urokliwego wybrzeża znajduje się pasmo Biokovo, z imponującym najwyższym szczytem Sveti Juraj nad Makarską (1762 m n.p.m), który można zdobyć podchodząc szlakiem turystycznym. Okolice górskie Makarskiej to wiele szlaków, które są dostosowane również do możliwości turystów o gorszej kondycji.
Makarska to atrakcje historyczne i zabytki. Na pewno warto zobaczyć główny plac Andrije Kačića-Miošića z pomnikiem tego poety, katedrę św. Marka oraz inne zabytkowe obiekty, głównie sakralne.

Spędzając w Makarskiej uroczy urlop warto poznać najbliższe okolice. Miejscowość leży 60 km od Splitu, ale znacznie bliżej znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Zaledwie 10 km na południowy wschód od Makarskiej kusi „księżniczka chorwackiego Adriatyku”, czyli Podgora – prawdziwa perła, jeśli chodzi o atrakcje i zaplecze turystyczne.

Fot:wikimedia

Fot:wikimedia

Za pasmem górskim Biokovo leży znana z jezior niezwykła Imotska krajina. Znajduje się tu bajkowe Modro Jezero czyli Jezioro Błękitne, w którym woda niezależnie od pogody jest zawsze intensywnie błękitna.
Z kolei Crveno Jezero (Jezioro Czerwone) uznaje się za najgłębsze jezioro w Europie (ponad 250m w najgłębszych miejscach). Leży w kanionie, który ma kolor głębokiej czerwieni, stąd nazwa jeziora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.