cze 16

A może wakacje w Albanii?

Coraz częściej planując urlopowe eskapady szukamy miejsc interesujących, ale spoza tzw. turystycznego mainstreamu. W ten trend doskonale wpisuje się jedno z najmniej poznanych państw na Bałkanach, jakim jest Albania – wakacje w tym malowniczym regionie nadal należą do rzadkości, jeśli chodzi o wybory polskich turystów.

Fot: Shutterstock

Fot: Shutterstock

Tymczasem jest to bez wątpienia miejsce godne uwagi, niezwykłe, o wyjątkowym klimacie, fascynującej kulturze, zabytkach. Albania to również kraj, który zdecydowanie odbiega od miejsc, jakie na ogół poznajemy w czasie urlopowych podróży. Jednocześnie jest to prawdziwa turystyczna perła, ze względu na wspaniałe widoki, krajobrazy, faunę, florę, klimat oraz słynną gościnność i historię, które spotykamy niemalże na każdym kroku.

Wakacje w Albanii to co najmniej kilka miejsc, w które warto pojechać. Dla wielu osób przygoda z Albanią wcale nie zaczyna się w stolicy kraju lecz w Sarandzie, która jest co prawda nazywana stolicą, ale Riwiery Albańskiej. Położona nad morzem Jońskim, w bliskim sąsiedztwie greckiego Korfu, Saranda to m.in. łagodny, letni klimat, liczne restauracje, plaża i imponująca promenada.
Stołeczna Tirana to kolejny punkt w turystycznych planach, którego nie można pominąć. Wyjątkowe miasto położone nad trzema rzekami (Lane, Tirane i Terkuze) zapewnia wiele atrakcji. Zarówno dla miłośników zwiedzania i historii, jak i tych, którzy chcą się dobrze bawić. W Tiranie na pewno warto zobaczyć Plac Skanderbega, Meczet Ethem Beja, wieżę zegarową czy pałac prezydenta.
Wielowiekowej historii dotkniemy zwiedzając Durrës, gdzie można podziwiać zabytki z okresu średniowiecza, a nawet z czasów rzymskich (np. starożytne mury, termy).

fot: Shutterstock

fot: Shutterstock

Albania jest krajem docenianym przez UNESCO. Znajdują się tu liczne obiekty objęte patronatem tej organizacji. Takie jak chociażby Berat, czyli miasto tysiąca okien albo miasteczko Gjirokastra znane jako miasto srebrnych dachów. Gjirokastra to również miejsce narodzin albańskiego dyktatora Envera Hodży. Na uwagę zasługuje na pewno Apollonia – kompleks historyczno-archeologiczny datujący swoje początki na 588 r p.n.e.

Coraz większe zainteresowanie tym regionem sprzyja rozwojowi infrastruktury turystycznej, w tym również oferty noclegowej. Wiele ciekawych ofert dotyczących wakacji w Albanii można zobaczyć tutaj. W serwisie edom.pl znajdziemy zarówno luksusowe apartamenty i okazałe domy, jak i tańsze noclegi. Ofertę na miarę potrzeb znajdzie rodzina z małymi dziećmi i rozbawiona grupa przyjaciół albo para w romantycznej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.