mar 23

Atrakcje turystyczne w Bordeaux

Położone zaledwie 100 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w malowniczym ujściu rzeki Garonny Bordeaux to średniej wielkości miasto francuskie, liczące około 230 tysięcy mieszkańców. Poza tym, iż jest to ważne miasto portowe, jest również bardzo ciekawe pod względem turystycznym.

Historyczne centrum Bordeaux wpisane zostało na światową listę zabytków UNESCO. W całym mieście znajduje się około 350 zabytków, jednak najcenniejszym z nich, podlegającej ścisłej ochronie konserwatorskiej, jest obszar Starego Miasta. Zdecydowana większość najpiękniejszych zabytków skupia się na lewym brzegu Garonny, która dzieli miasto na dwie części, połączone ze sobą licznymi mostami. Centrum Starówki jest plac Quinconces, na którym obiekty usytuowane zostały na jego czterech rogach i w środku placu, co przywodzi na myśl układ kropek w kostce do gry. Jego centralnym punktem jest fontanna z pomnikiem Monument des Girodins. Ciekawym miejscem jest też Place Gambetta, czyli siedziba najdroższych w mieście butików. Blisko Quincones, przy Placu Pey-Berland, znajduje się Katedra świętego Andrzeja ze słynną Bramą Królewską, która wzorowana jest na paryskiej katedrze Notre Dame.

 

 

Poza Starówką warto również zobaczyć pozostałości murów obronnych wraz z bajkowymi, miejskimi bramami, a także pozostały jeszcze z czasów rzymskich amfiteatr. Poza samą Katedrą świętego Andrzeja, znajdziemy też inne ciekawe obiekty sakralne, takie jak średniowieczne kościoły St. Seurin i St. Michel, świątynia Ste-Eualie i katedra St. Andre.

Bordeaux, jak już wcześniej wspominałam, to miasto mostów. Ich połączenie stanowi Promenada biegnąca wzdłuż brzegu Garonny, która jest idealnym miejscem na romantyczne spacery. Najpiękniejszym mostem jest kamienny Pont de Pierre z początku XIX wieku, zbudowany na 17 łukach, które symbolizują litery w imieniu i nazwisku cesarza. Kolejnym wartym uwagi mostem jest wiszący na wysokości 58 metrów Pont d’Aquitaine, mający 1767 m długości.

Będąc już na Promenadzie, warto dotrzeć na Place de la Bourse, czyli Plac Giełdy. Jest to obecnie turystyczne centrum handlowe, gdzie można nabyć pamiątki dla bliskich Obowiązkową  atrakcją jest również tzw. Zwierciadło Wody, które co jakiś czas zamienia się w gęstą mgłę z pary i w pogodne dni odbijające otaczające je budynki w tafli, niczym w lustrze.

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, Bordeaux to urocze miasto, które nazywam kwintesencją Francji. Brukowane uliczki, tajemnicze zaułki i niepowtarzalny klimat tego miejsca sprawią, że gdy raz je odwiedzisz, z pewnością zapragniesz wrócić tam w przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.