mar 28

Budapeszt perłą Dunaju

Węgierska stolica nie bez powodu jest nazywana perłą Dunaju. To wyjątkowe miejsce z niezwykłą historią. Wystarczy nawet krótka wizyta, by zakochać się w Budapeszcie i chcieć do niego wracać by dalej odkrywać jego malownicze, pełne uroku zakamarki.

źródło: www.budapest.com

Budapeszt jest stolicą Węgier i znajduje się niemalże w centrum Europy. Jego starsza cześć, Buda, rozciąga się na licznych wzgórzach na prawym brzegu Dunaju. Najważniejsze z nich to Wzgórze Zamkowe, z zamkiem (dziś mieszczącym Galerię Narodową), siedzibą prezydenta, kościołem Macieja oraz bajkową Basztę Rybacką. Nad miastem góruje Góra Gellérta. Dzisiaj jest lubianym terenem rekreacyjnym, dawniej było to miejsce niemalże przeklęte.

Na lewym i płaskim brzegu leży Peszt – nowsza, bardziej biznesowa część miasta. To tu znajduje się monumentalny Parlament, to tu ciągnie się reprezentacja Aleja Andrássy’go prowadząca do Placu Bohaterów, gdzie z okazji tysiąclecia państwa postawiono ogromny pomnik Bohaterów.

Budapeszt to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawa historia. Miasto zachęca też do wypoczynku na łonie natury. Najchętniej odwiedzanym terenem rekreacyjnym jest wyspa Małgorzaty – ogromny i świetnie zagospodarowany park z wypożyczalniami rowerów, ścieżkami dla biegaczy i dwoma kompleksami basenów. Koniecznie trzeba też wybrać się do jednego z najsłynniejszych kąpielisk termalnych: Széchenyi’ego lub Gellérta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.