sie 31

Dworzec kolejowy jako turystyczna atrakcja…?

Z czym kojarzą nam się dworce, stacje kolejowe? Na ogół z podróżą, oczekiwaniem na pociąg, przesiadką na trasie. Zabiegani, w pośpiechu, często obładowani bagażami zupełnie nie zwracamy uwagi na otoczenie. Dworce traktujemy jako miejsce, w którym kupujemy bilet, czekamy, ewentualnie napijemy się kawy czy zjemy coś „na szybko”. A szkoda, ponieważ wiele polskich dworców kolejowych to prawdziwe perełki, często budynki historyczne. Są też nowoczesne obiekty, w których zrobimy kompleksowe zakupy, a nawet znajdziemy nocleg.

Fot: gettinenglish.com

Fot: gettinenglish.com

A zatem podróżując znajdźmy chwilę czasu na to, by spojrzeć na dworzec z zupełnie innej strony. Jakby nie było są to specyficzne wizytówki miast. Nie bez powodu coraz więcej kolejowych obiektów podlega modernizacjom, renowacjom, odzyskuje dawną świetność albo zyskuje nowe oblicze. Poznajmy choć niektóre z naprawdę godnych uwagi kolejowych pereł.

lublin

Dworzec Lublin
Fot: wikipedia

• Stacja kolejowa w Lublinie – zabytek wybudowany w 1877r., przebudowywany w latach 20-tych XX wieku. Ostatnia modernizacja miała miejsce w 2004, a dworzec znajduje się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego.
• Dworzec Przemyśl Górny – odrestaurowany obiekt z połowy XIX wieku. Wnętrze dworca zdobią malowidła autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego, Jana Talagi oraz Mariana Strońskiego.
• Dworzec PKP Gdańsk Główny – mieści się w zabytkowym obiekcie w samym centrum miasta.

gdańsk

Dworzec w Gdańsku
Fot: wikipedia

• Stacja kolejowa Tarnów – wybudowana na początku XX wieku, nie bez powodu uznawana dziś za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jest to bowiem jedna z najważniejszych inwestycji PKP w Polsce (modernizacja w latach 2007- 2010).
• Dworzec Kraków Główny – pierwszy podziemny dworzec w Polsce. Dziś jeden z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju. Mamy tu kolej lokalną, dalekobieżną, podziemny tramwaj miejski, dworzec autobusowy i autobusy miejskie. Są też kompleksowe usługi, a także odrębna galeria handlowa.

kraków

Dworzec w Krakowie
Fot: dworzecpolski.pl

• Dworzec Iława Główna – budynek w stylu neogotyckim z 1900 roku, w 2006 roku wpisany został w rejestr zabytków.
• Dworzec Wrocław Główny – jeden z najstarszych i najpiękniejszych dworców w Polsce (styl neogotycki), wybudowany w latach 1855 – 1857.
• Stacja kolejowa Malbork – wyremontowana w ubiegłym roku, obiekt z XIX wieku. Uznawany za jeden z najpiękniejszych dworców w Europie

malbork

Dworzec w Malborku
Fot: dworzecpolski.pl

• Stacja kolejowa Kołobrzeg – pochodzi z 1910 roku. W pełni zmodernizowany obiekt.
• Stacja kolejowa Modlin – obiekt odnowiony, zachowano jednak wiele zabytkowych elementów, np. piece, kasy. Na piętrze znajduje się mały hostel.

modlin

Dworzec Modlin
fot: dworzecpolski.pl

Oczywiście takich interesujących, zabytkowych i zmodernizowanych dworców jest w Polsce więcej. Dlatego podróżując warto zwracać uwagę nie tylko na rozkład jazdy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.