mar 30

Kamera sportowa na wyprawy turystyczne

Wakacje i sezon urlopowy tuż-tuż, a Ty wciąż nie masz jeszcze kamerki, która pozwoli Ci uchwycić wszystkie fascynujące momenty tegorocznych wyjazdów? To najwyższy czas, by w końcu sobie taką sprawić! Tym bardziej, że koszty zakupu tych urządzeń regularnie spadają i są one teraz tanie jak praktycznie nigdy wcześniej.

Kamera sportowa to bardzo demokratyczne urządzenie. Przyda się zarówno profesjonalnym fotografom, którzy każdy wakacyjny wyjazd traktują jako świetną okazję do zrobienia kolejnych, zapierających dech w piersiach zdjęć, jak również zupełnym amatorom, którzy do tej pory korzystali ze smartfonów do robienia wakacyjnych zdjęć.

Czym jest kamera sportowa?

Kamera sportowa – co to jest? Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie, które zaprojektowane zostało z myślą o osobach aktywnie spędzających czas i marzących o uchwyceniu tego na filmie czy fotografiach. Niezależnie od tego czy jeździsz na nartach, pływasz kajakiem czy też może wspinasz się po górach, kamera sportowa będzie idealnym sposobem na to by uchwycić najlepsze momenty.

kamery sportowe

Kamery sportowe są nieodłącznym gadżetem każdego podróżnika. Fot:pxhere.com

Jednym z najbardziej znanych producentów tego rodzaju urządzeń jest firma GoPro, która zresztą była prekursorem takich rozwiązań na rynku. Do tej pory propozycje od tego producenta cieszą się ogromną popularnością, ale od pewnego czasu na rynku całkiem dobrze radzą sobie także inne firmy. To dobrze – bo propozycje od GoPro trudno określić jako niedrogie…

Jak działa?

Kamerę sportową zawiesić można w praktycznie dowolnym miejscu – wiele urządzeń ma uchwyty na kask czy inne miejsca. Obraz (czy to wideo czy też zdjęcie) jest następnie zapisywany w pamięci kamery, przy pomocy Wi-Fi lub Bluetooth można go przekazać na inny nośnik pamięci lub odtworzyć w znacznie lepszej rozdzielczości.

Poszczególne parametry oczywiście dosyć znacznie różnią się w zależności od modelu kamery, ale generalnie znaleźć można kilka punktów stycznych. Przede wszystkim, nagrywanie w większości modeli kamer realizowane jest za pomocą szerokątnego obiektywu – w najlepszych modelach jego wielkość sięga nawet 170 pikseli!

Funkcjonalność kamer

kamera sportowa 4k

Kamerą 4K można nagrać wspaniałą pamiątkę z podróży. Fot: pxhere.com

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ogromny wybór modeli na rynku zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Prezentujemy zatem najważniejsze cechy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy okazji zakupu kamery sportowej. Niez

 

wykle istotna jest przede wszystkim stabilizacja obrazu – w przeciwnym wypadku, jakość nagrania będzie kiepska. Warto zainwestować także w kamerę z funkcją GPS.

Zwróć też uwagę, czy obudowa kamery jest wodoszczelna. Pamiętajmy, że kamerka sportowa służyć ma przede wszystkim do uwieczniania szalonych akcji, w trakcie których nie ma czasu na przejmowanie się płynącym na głowę strumieniem wody. Z tego powodu nie bez znaczenia jest również czas pracy na baterii (czyli bez konieczności ładowania).

Kamery wysokiej jakości

Kamera sportowa z górnej półki? Nie musi to być już tylko GoPro, aczkolwiek propozycje od amerykańskiego producenta zdecydowanie przodują na rynku pod względem jakości wykonania, ilości modeli do wyboru czy też różnego rodzaju dodatków i aplikacji, dostępnych dla użytkowników tego sprzętu. Cóż, bycie prekursorem zobowiązuje!

Czy rzeczywiście warto przepłacać za kamery, które rzekomo należą do najwyższej klasy urządzeń dostępnych na rynku? To zależy. Jeżeli rzeczywiście często używasz kamery sportowej i chcesz mieć pewność, że jakość obrazu będzie wręcz perfekcyjna, to warto rozważyć kupno takiego urządzenia. Do amatorskich zastosowań niekoniecznie ma to sens. Kamerą wartą zainteresowania jest Xblitz Move 4K.

 

Jakie modele w dobrej cenie?

Tym bardziej, że na rynku nie brakuje propozycji nieco mniej znanych producentów, za to w znacznie lepszych cenach. Takie firmy jak Tracer czy nawet Sony mają całkiem niezłe kamerki w cenach o wiele niższych niż GoPro. Nasza rada – obejrzyj kilka różnych testów kamerek sportowych i potem podejmij decyzję, który model wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.