cze 06

Kociewie – Łagodna Kraina i atrakcje turystyczne

Zapewne każdy bez większych problemów wymieni turystyczne atrakcje Pomorza. Niemniej pewne jest to, że niewiele osób wskaże wówczas Kociewie. Nazwa mało znana, region również, a szkoda, bo jest bardzo interesujący, nie bez powodu nazywany „Łagodną Krainą” może być wręcz wymarzonym celem wielu urlopowych wyjazdów.

swiecie

Świecie
Fot: zamki.res.pl

Kociewie jest etniczno-kulturowym regionem Pomorza, który geograficznie znajduje się na pograniczu województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmuje wschodnią część Borów Tucholskich, zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego. Co ciekawe niektórzy mieszkańcy regionu nadal posługują się oryginalnymi kociewskimi gwarami.

wierzcya

Wierzyca
Fot: ekajaki.pl

Kociewie to region atrakcyjny turystycznie pod wieloma względami. Jeśli chodzi o tzw. okoliczności przyrody mamy tu przecież Bory Tucholskie, doliny rzek – Wierzycy, Wdy i Dolnej Wisły, a także piękne jeziora. W „Łagodnej Krainie” na uwagę zasługują też liczne zabytki, fortyfikacje pokrzyżackie, stare miasta i obiekty historyczne związane z przemysłem. Krzyżackie ruiny i fortyfikacje to jedna z głównych atrakcji, znajdziemy je np. w Nowych, w Świeciu czy Gniewie. Przy okazji warto zwrócić uwagę na mniej imponujące, ale bardzo urokliwe wiejskie kościółki, przydrożne krzyże, boże męki, ale najbardziej okazała jest z pewnością Bazylika Katedralna w Pelplinie. Warto wiedzieć, że w Muzeum Diecezjalnym zgromadzono wspaniałe zbiory, w tym jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. Architektura kociewska jest również wyjątkowa – zobaczymy tu zarówno ludowe drewniane chaty wiejskie, jak i zabudowę w stylu holenderskim, nie brakuje pałaców, pałacyków, dworków.

bazylika w peplinie

Bazylika Katedralna w Pelplinie
fot: pelplin.pl

Dla zwolenników aktywnego wypoczynku Kociewie to możliwość poznawania regionu z wody, z siodełka (Kociewskie Trasy Rowerowe), pieszo i konno. Skuszą ich zapewne rzeczne spływy kajakowe, a także… windsurfing. Atrakcje regionu to również miasta, takie jak chociażby Starogard Gdański (stolica Kociewia), Nowe, Skarszewy, Tczew i Gniew. W Starogardzie mieści się m.in. Muzeum Ziemi Kociewskiej.

starogard gdańsk

Starogard Gdański
Fot: youtube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.