sty 10

Lubuska szynka wędzona – mamy się czym pochwalić!

Egzotyczne podróże to również oryginalne egzotyczne smaki. Dalekie i bliskie eskapady obfitują w doznania, jakich dostarczają nam hiszpańskie tapas, oryginalna włoska margherita, egipska zupa samak czy też rarytasy z cypryjskiego meze. Tymczasem tuż obok, bardzo niedaleko, bo w województwie lubuskim, mamy ponad 60 przysmaków wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Ostatnio w prestiżowym zestawieniu pojawił się nowy produkt – lubuska szynka wędzona z komina.

wędznie

Fot pixabay.com

Prawdziwe wędzenie

Wniosek o wpisanie aromatycznej wędliny na listę złożył właściciel Pałacu Wiechlice. Delektując się jej smakiem warto wiedzieć jak powstaje i jakie są tradycje wytwarzania i wędzenia z prawdziwego zdarzenia. Nawiązując do tradycyjnych receptur szynkę wędziło się w dwóch etapach.

  • na wstępie była podsuszona, a potem wędzona dymem w temperaturze 40-60°C, przy niewielkim dostępie powietrza, dzięki temu mięso nasyca się aromatycznymi składnikami dymu,
  • w drugiej fazie szynka podlegała wędzeniu zimnemu, w temperaturze 16-22°C, dym jest różnej gęstości, a wilgotność dość wysoka.

Warto wiedzieć, że naprzemienne suszenie i zimne wędzenie to proces długotrwały (nawet do 3 miesięcy).

szynka

Fot: pixabay.com

Liczy się jakość

Oczywiście poza tajemnicą aromatycznego wędzenia, istotne jest też mięso. Do wyprodukowania prawdziwej lubuskiej szynki wędzonej używa się najlepszej jakości mięsa wieprzowego pozbawionego skóry i warstwy słoniny. Szynka z komina powinna po uwędzeniu być brunatna od zewnątrz i ciemnoróżowa (do bordo) w środku. Dobra wędlina musi być zwarta, elastyczna i lekko twarda.

Smak ma znaczenie

Niezwykły aromat i smak szynki z komina to nie tylko suszenie i wędzenie w dymie. Bardzo istotnym elementem są dodatki, czyli odpowiedni przyprawy. Do produkcji tradycyjnej szynki zaleca się m.in. sól morską, pieprz, czosnek, estragon, kolendrę, owoc jałowca, ziele angielskie, liście laurowe, rozmaryn, cząber oraz mieszanki ziół.

plasterki

fot: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Tradycja i historia

Warto wiedzieć, że mięsa wędzono już w średniowieczu, głównie po to, aby zapewnić im jak najdłuższą trwałość. Przy okazji zauważono, ze taki proces zapewnia mięsu wyjątkowy smak i aromat. W region szprotawsko – wielichlicki tradycje wędzenia przywędrowały z Prus, a zatem przybyszom z tych stron zawdzięczamy wyjątkowy produkt, jakim jest lubuska szynka wędzona z komina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.