sty 05

Muzealne rekordy – od Malborka do Krakowa

Polska atrakcjami turystycznymi stoi, to fakt! Wśród nich są jednak nie tylko modne kurorty czy najpiękniejsze plenery. Okazuje się, że turyści (polscy i zagraniczni) bardzo chętnie podziwiają również zabytki, obiekty historyczne, muzea. Najlepszym przykładem mogą być rekordowe wyniki dwóch znanych miejsc o takim charakterze, leżących praktycznie na przeciwległych krańcach Polski.

malbork

Zamek w Malborku
Fot: wikipedia

Rekordowe lato w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku to ścisła czołówka atrakcji turystycznych w Polsce, która z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Rok 2017 należał do rekordowych – Muzeum Zamkowe odwiedziło aż 639 tys. gości. Większość, bo ok. 486 tys. to turyści polscy, resztę stanowią zagraniczni gości, głównie z Niemiec, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Z całą pewnością wzrost zainteresowania krzyżacką historią i słynnym zamkiem wynika z efektów prac konserwatorskich, które przywróciły mu dawny blask. Magnesem dla turystów są także nowe wystawy i aranżacje. Statystycznie największa liczna odwiedzających przypada oczywiście na sezon letni – w ubiegłym roku po raz pierwszy dwa miesiące lata zgromadziły aż 280 tys. zainteresowanych krzyżackim zamkiem. Jedną z ulubionych atrakcji stały się wycieczki dla dzieci, wieczorne zwiedzanie oraz spektakl „Światło i dźwięk”. Rekordowa liczna gości jest również związana z cykliczną, trzydniową imprezą Festiwal Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka”.

muzeum

Muzeum Narodowe w Krakowie
Fot: wikipedia

Leonardo kusi… rekord w Muzeum Narodowe w Krakowie

Na drugim krańcu Polski mamy kolejny imponujący wynik, którym poszczycić może się Muzeum Narodowe w Krakowie. Miniony rok to rekordowa liczba prawie 1,3 mln odwiedzających. W tym przypadku sukces wynika w dużej mierze możliwości podziwiania słynnej „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. Warto jednak docenić, że wybitne dzieło co prawda skusiło wielu gości, ale większość postanowiła poznać również inne zbiory i wystawy krakowskiego muzeum. Dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie z dumą poinformowała, że rekordowy wynik jest aż o 30% lepszy w porównaniu z liczbą zwiedzających w 2016r. Jeśli chodzi o popularność muzealnych atrakcji, poza dziełem słynnego Leonarda, najczęściej podziwiano:

  • instalację „Tężnia”,
  • wystawę „Dziedzictwo”,
  • ekspozycję najcenniejszych eksponatów z Kolekcji Książąt Czartoryskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.