kw. 12

Nabiał. Co warto o nim wiedzieć?

dlaczego warto jeść nabiał

źródło: www.kolosalnaroznica.pl

Nabiał – niezbędny czy zbędny element naszej diety? Powinniśmy się go bać, czy nie? Na temat nabiału krążą mity. Fanatycy zdrowego odżywiania raczej są mu przeciwni. Zwolennicy racjonalnego żywienia, mówią, że nabiał nie szkodzi i warto od czasu do czasu po niego sięgnąć. Według Instytutu Żywności i Żywienia, osoby dorosłe powinny sięgać po produkty nabiałowe dwa razy dziennie. W menu dzieci nabiału powinno być odrobinę więcej. Ale uwaga! Nie każdy nabiał jest dobry. Po jaki sięgać, aby wyszedł nam na zdrowie? O tym słów kilka poniżej.

Zalety nabiału

Zacznijmy od tego, że nabiał (kliknij) to cenne źródło wapnia. A jak wiadomo wapń jest niezbędny w budowaniu mocnych i zdrowych kości. Jest także odpowiedzialny za zdrowe zęby i prawidłową krzepliwość krwi. Wapń z mleka jest o wiele lepiej przyswajalny niż chociażby ten z roślin strączkowych. I choćby dlatego warto zaprzyjaźnić się z nabiałem. Mleko i rozmaite produkty mleczne zawierają też wiele innych, specyficznych składników, których nie znajdziemy w żadnych innych produktach spożywczych, a które są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania. Licznie przeprowadzone badania wykazały, że nabiał pomaga zwalczyć infekcje wirusowe i bakteryjne.

Nabiał tłusty czy odtłuszczony?

Wiele osób będących na diecie albo całkowicie rezygnuje z nabiału, albo wybiera nabiał odtłuszczony. Prawda jest taka, że faktycznie – im więcej tłuszczu w danym produkcie nabiałowym, tym bardziej jest on kaloryczny. Ale prawda też jest taka, że im większa zawartość tłuszczu, tym więcej witamin. Jak to możliwe? Witaminy takie, jak A, D i E rozpuszczają się w tłuszczach. Jeśli będziemy sięgać wyłącznie po odtłuszczone mleko czy sery, tym mniejszą ilość witamin będziemy sobie serwować. Jaki z tego wniosek? Lepiej sięgnąć po produkt odrobinę bardziej kaloryczny, ale za to z większą ilością witamin niż produkt odtłuszczony i tym samym małowartościowy odżywczo.

Ale uwaga! Osoby chorujące na choroby serca, powinny wybierać nabiał chudy, ale nie zupełnie odtłuszczony. Dzieci natomiast powinny jeść produkty mleczne tłuste, głównie dlatego, że tłuszcz jest potrzebny do właściwego rozwoju mózgu małego człowieka. Poza tym tłuste produkty mleczne stanowią w diecie małego człowieka główne źródło pokarmowe witaminy D3, dzięki której prawidłowo rozwijają się kości.

Nabiał słodki czy fermentowany?

Laktoza zawarta w mleku nie tylko sprawia, że mleko ma lekko słodki smak i tym samym lepiej smakuje. Przede wszystkim jest ona cukrem wielozadaniowym – stanowi dobrą pożywkę dla cennych i wartościowych bakterii jelitowych. Dzięki temu poprawia perystaltykę jelit i wspiera odporność organizmu. Laktoza zawarta w mleku zwiększa również wchłanianie wapnia, dzięki czemu bierze czynny udział w profilaktyce osteoporozy i krzywicy. Niestety nie wszystkie osoby tolerują laktozę. Dla osób z nietolerancją laktozy dedykowane są produkty fermentowane. Zawierają one zdecydowanie mniej laktozy, a więc nie powinny uczulać, a jednocześnie świetnie stymulują układ immunologiczny, przeciwdziałają zaparciom i podrażnieniom ściany jelit. Produkty mleczne fermentowane poprawiają też korzystną mikroflorę jelitową. Genialnie sprawdzają się w antybiotykoterapii.

Tak więc na pytanie nabiał słodki czy fermentowany, odpowiadam: i taki i taki. Jeśli nie cierpicie na nietolerancję laktozy, nie macie powodu, żeby się jej bać. Możecie spokojnie zajadać się i nabiałem słodkim i fermentowanym. Jeśli jednak nie tolerujecie laktozy i po wypiciu zwykłego mleka nie czujecie się dobrze, wybierajcie produkty fermentowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.