lis 28

Najstarsza restauracja w Europie – Piwnica Świdnicka we Wrocławiu

Historyczne miejsca to nie tylko zamki, pałace, muzea czy inne zabytki do podziwiania. Warto wiedzieć, że historię i tradycję można poznawać różnymi zmysłami, nawet… smakiem. Doskonałym potwierdzeniem jest Piwnica Świdnicka we Wrocławiu, która jest najstarszą restauracją w Europie.

wroclaw

Fot: pixabay.com

Historyczne miejsce na mapie Wrocławia

W jednej z sal słynnej Piwnicy wypisano hasło „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”. Nie da się ukryć, że jest to jeden z obowiązkowym punktów marszruty po tym pięknym mieście. Czy można nie odwiedzić imponującej restauracji, w której siadywali niegdyś Goethe, Chopin czy Słowacki? Turystycznym grzechem i faux pas byłoby ominięcie Piwnicy, której podwoje otwarto w 1273 roku.

tablica

Fot. wikipedia/Genealogist

Piwnica na przestrzeni wieków

Nazwa Piwnica Świdnicka pochodzi od Świdnicy – miasta, z którego onegdaj sprowadzano piwa oraz jęczmień, trzeba bowiem wiedzieć, że od początku miejsce to słynęło ze znakomitego piwa, wówczas właśnie ze świnickiego. Oczywiście na przestrzeni wieków piwiarnia przeszła wiele zmian i remontów – od prostych skromnych wnętrz, przez XIX-wieczne secesyjne dekoracje i klub dla młodzieży w latach 50-tych. Generalny remont pod koniec lat 90-tych XX wieku przeprowadzono na szczęście w oparciu o dokumentację historyczną, korzystając z najlepszych pracowni specjalizujących się w odtwarzani zabytkowych dekoracji i akcesoriów. Dzięki temu dziś Piwnica Świdnicka to miejsce wyjątkowe, wnętrze absolutnie niepowtarzalne.

wnętrze

fot: wikipedia/Julo

To miejsce trzeba poznać!

Historyczna gospoda na wrocławskim rynku imponuje metrażem – 1680 m²,  z czego aż 900 m² zajmuje 9 sal konsumpcyjnych. Każda z nich ma swój, specyficzny wystrój i charakterystyczne menu oparte głównie na tradycyjnych kulinariach, ale z elementami międzynarodowej kuchni. W stylowych podziemiach znajduje się także sala koncertowa.

piwnica

fot: wikipedia/Julo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.