kw. 15

Niezwykła wyprawa na pokład… Titanica

Kto z nas nie zna historii Titanica. Zarówno tej prawdziwej, tragicznej, jak i sfilmowanej przez Camerona z niezapomnianym duetem Kate Winslet i Leonardo DiCaprio..? Ale o tym, że Titanic stanie się… atrakcją turystyczną nie marzyli ani pasjonaci tematu ani wielbiciele najpiękniejszych kinowych historii o miłości. Tymczasem okazuje się, że legendarny wrak będzie można odwiedzić już w przyszłym roku, w ramach niezwykłej wyprawy zorganizowanej przez londyńskie biuro podróży.

titanic

Kadr z filmu „Titanic”

Przypomnijmy, że Titanic był jednym z trzech największych statków pasażerskich na początku XX wieku. Reklamowany jako „praktycznie niezatapialny” zatonął już w czasie dziewiczego rejsu. Po tragicznej wyprawie mówiono, że był od początku pechową inwestycją, przypominając, że już w czasie budowy statku zginęło kilkunastu robotników. Niestety w trakcie prac nad konstrukcją popełniono sporo błędów, począwszy od zastosowania nitów ze słabszej stali po zbyt małą ilość szalup jak na tak gigantyczny statek. Ten splot wydarzeń i okoliczności doprowadził do tragedii, która wydarzyła się w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku (115 lat temu). W jej wyniku zginęło ponad 1500 osób, większość nie doczekała się na ratunek i pozostała w lodowatej wodzie.

titanic budowa

Źródło: wikipedia

Taka historia wręcz prosi się o legendy, teorie spiskowe i słynne ekranizacje, a po ponad stu latach na pokładzie najsłynniejszego wraku znajdą się… turyści. Imprezę organizuje biuro Blue Marble Private – będzie to ośmiodniowa wyprawa, w czasie której uczestnicy zostaną opuszczeni na dno i na własne oczy ujrzą prawdziwą legendę. Przygoda rozpocznie się na Nowej Fundlandii skąd uczestnicy zostaną przetransportowani na jacht -na miejsce słynnej katastrofy z 14 kwietnia 1912 roku. I tu zacznie się wielka przygoda – śmiałkowie zostaną opuszczeni pod wodę (na głębokość 4000 metrów) w specjalnej kapsule z tytanu i włókien karbonowych. W ten właśnie sposób będą mogli zwiedzać wnętrze słynnego Titanica, a głównym celem jest przepłynięcie ponad pokładem statku i słynnymi wielkimi schodami do sali balowej. Gwóźdź programu, czyli wyprawa podwodna zajmie dzień i noc, a całość tego niezwykłego wydarzenia obejmie również liczne wykłady i dyskusje. Na taką wyprawę może wybrać się 9 turystów i to takich, którzy mają naprawdę spory budżet, ponieważ impreza ma kosztować ok. 100 tysięcy dolarów.

wrak

Źródło: fokus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.