wrz 02

Norwegia turystycznie i norweski online

Modne są wyjazdy do Hiszpanii, Włoch, Grecji czy też dalej, w egzotyczne plenery – na Kubę, do Egiptu itd. Zimą chcemy szusować po alpejskich zboczach albo przynajmniej wybrać się na Słowację. Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin życia, również w turystyce możemy mówić o modach, trendach. Wymieniane destynacje to mocne punkty oferty biur turystycznych i częsty wybór wyjeżdżających. Są jednak takie miejsca, które stają się modne i popularne mimo, że dotychczas nie mieściły się w turystycznym mainstreamie.

preikestolen

Słynny klif Preikestolen
fot: Shutterstock

Bez wątpienia Norwegia miała i ma swoich zwolenników. Jakby nie patrzeć malownicze fiordy czy imponujący Preikestolen są tam od zawsze. Są tacy, którzy uważają że zainteresowanie Skandynawią, w tym również Norwegią, ma wiele wspólnego z popularnością kryminałów. W przypadku Norwegii na sukces turystyczno – komercyjny na pewno wpłynął niejaki Karl Ove Knausgard, który zdobył miliony „wyznawców”, dzięki ogromnym tomom zatytułowanych „Moja walka”

Aker brygge w olsko

Aker brygge w Oslo
Fot: visitoslo.com

Na pewno warto przeczytać wydawnictwa znanego na całym świecie Norwega. Warto także przygotować się, zdobyć nieco wiedzy na temat tutejszych atrakcji turystycznych. I tak np. ceniony portal TripAdvisor przepytał internautów i jako wyjątkowe, godne uwagi poleca:
• Miasteczko Bryggen, które znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
• Drogę Trolli położoną w gminie Rauma. Przy Trollstigen czeka na nas się jedyny w Norwegii (i na świecie) znak drogowy „Uwaga Trolle”.
• Gotycką Katedrę Nidaros wybudowaną w 1152r. To największa świątynia w Skandynawii.
• Drogę Atlantycką, która łączy wysepki pomiędzy Molde a Kristiansund w Norwegii.
• Aker brygge – najbardziej znaną promenadę w Oslo
• Forty Fredrikstena – wybudowane w XVII wieku w miejscowości Halden.
• Twierdzę Akershus – zamek wzniesiony dla obrony stolicy Norwegii – Oslo. Dziś znajdziemy tu muzea o charakterze militarnym
• Oscarsborg – leżącą na dwóch wyspach Kahlomen twierdzę. Wybudowana w latach 1846- na cześć króla Szwecji i Norwegii Oskara I,
• Pałac Królewski w Oslo – oficjalna siedziba norweskiej rodziny królewskiej. Mieści się na wzgórzu Bellevuehøyden, przy ulicy Karola Jana
• Ratusz w Oslo – siedziba władz miasta Oslo, stolicy Norwegii. W budynku znajduje się również galeria sztuki oraz pomieszczenia biurowe. To tutaj corocznie organizowana jest ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla.

widok na góry na drogę trolli w norwegii

Droga Trolli
fot: visitnorway.pl

Norwegia to nie tylko miasta i zabytki. To tutaj mamy zapierające dech, tętniące barwami zorze polarne. Dzień polarny to zachwycający, permanentny wschód słońca. Jest też Preikestolen (the Pulpit Rock), czyli znany na całym świecie klif. Płaska powierzchnia uczyniła z tego miejsca niezwykły taras widokowy na wysokości ponad 600 metrów.

kurs norweskiego online

Fot: empikschoolonline.com

Co ciekawe zainteresowanie Norwegią (literackie i turystyczne) przekłada się także na oferty kursów językowych. Coraz częściej pojawiają się promowane kursy – np. norweski online (kliknij) czy kurs języka na wakacje itd. Oczywiście już na pierwszy „rzut ucha” słyszymy, że nie jest to łatwy język. Niemniej jednak na pewno warto zaangażować się w naukę. Dobrą propozycją może być norweski online w renomowanej szkole językowej empik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.