Modne są wyjazdy do Hiszpanii, Włoch, Grecji czy też dalej, w egzotyczne plenery – na Kubę, do Egiptu itd. Zimą chcemy szusować po alpejskich zboczach albo przynajmniej wybrać się na Słowację. Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin życia, również w turystyce możemy mówić o modach, trendach. Wymieniane destynacje to mocne punkty oferty biur turystycznych i częsty wybór wyjeżdżających. Są jednak takie miejsca, które stają się modne i popularne mimo, że dotychczas nie mieściły się w turystycznym mainstreamie.
Bez wątpienia Norwegia miała i ma swoich zwolenników. Jakby nie patrzeć malownicze fiordy czy imponujący Preikestolen są tam od zawsze. Są tacy, którzy uważają że zainteresowanie Skandynawią, w tym również Norwegią, ma wiele wspólnego z popularnością kryminałów. W przypadku Norwegii na sukces turystyczno – komercyjny na pewno wpłynął niejaki Karl Ove Knausgard, który zdobył miliony „wyznawców”, dzięki ogromnym tomom zatytułowanych „Moja walka”
Na pewno warto przeczytać wydawnictwa znanego na całym świecie Norwega. Warto także przygotować się, zdobyć nieco wiedzy na temat tutejszych atrakcji turystycznych. I tak np. ceniony portal TripAdvisor przepytał internautów i jako wyjątkowe, godne uwagi poleca:
• Miasteczko Bryggen, które znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
• Drogę Trolli położoną w gminie Rauma. Przy Trollstigen czeka na nas się jedyny w Norwegii (i na świecie) znak drogowy „Uwaga Trolle”.
• Gotycką Katedrę Nidaros wybudowaną w 1152r. To największa świątynia w Skandynawii.
• Drogę Atlantycką, która łączy wysepki pomiędzy Molde a Kristiansund w Norwegii.
• Aker brygge – najbardziej znaną promenadę w Oslo
• Forty Fredrikstena – wybudowane w XVII wieku w miejscowości Halden.
• Twierdzę Akershus – zamek wzniesiony dla obrony stolicy Norwegii – Oslo. Dziś znajdziemy tu muzea o charakterze militarnym
• Oscarsborg – leżącą na dwóch wyspach Kahlomen twierdzę. Wybudowana w latach 1846- na cześć króla Szwecji i Norwegii Oskara I,
• Pałac Królewski w Oslo – oficjalna siedziba norweskiej rodziny królewskiej. Mieści się na wzgórzu Bellevuehøyden, przy ulicy Karola Jana
• Ratusz w Oslo – siedziba władz miasta Oslo, stolicy Norwegii. W budynku znajduje się również galeria sztuki oraz pomieszczenia biurowe. To tutaj corocznie organizowana jest ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla.
Norwegia to nie tylko miasta i zabytki. To tutaj mamy zapierające dech, tętniące barwami zorze polarne. Dzień polarny to zachwycający, permanentny wschód słońca. Jest też Preikestolen (the Pulpit Rock), czyli znany na całym świecie klif. Płaska powierzchnia uczyniła z tego miejsca niezwykły taras widokowy na wysokości ponad 600 metrów.
Co ciekawe zainteresowanie Norwegią (literackie i turystyczne) przekłada się także na oferty kursów językowych. Coraz częściej pojawiają się promowane kursy – np. norweski online (kliknij) czy kurs języka na wakacje itd. Oczywiście już na pierwszy „rzut ucha” słyszymy, że nie jest to łatwy język. Niemniej jednak na pewno warto zaangażować się w naukę. Dobrą propozycją może być norweski online w renomowanej szkole językowej empik.