maj 20

Obiekty militarne w Polsce: Fort Gerharda w Świnoujściu

Położone w północno-zachodniej części kraju, tuż przy granicy z Niemcami, Świnoujście nie jest często odwiedzane przez turystów. Jeśli już ktoś tu zagląda, to najczęściej przejazdem – w drodze do Niemiec lub na prom. Na pewno jednak warto przyjechać do Świnoujścia by zobaczyć pruski Fort Gerharda.

Kilkanaście lat temu to wyjątkowe miejsce było opuszczone i bardzo zaniedbane. Dzisiaj, odrestaurowany i pomysłowo zaaranżowany, stanowi największą atrakcję turystyczną Świnoujścia. Malowniczo położony na wyspie Wolin Fort Gerharda został postawiony przez Prusaków w latach 1848 – 1856.

Zadaniem fortu była obrona szlaku, który prowadził do Szczecina. Po II wojnie na terenach fortu stacjonowali żołnierze radzieccy, później urządzono tu magazyny. Z czasem o forcie zapomniano. Ten wyjątkowy zabytek pewnie popadłby w całkowitą ruinę, gdyby nie Piotr Piwowarczyk, który pod koniec lat dziewięćdziesiątych zdecydował się wydzierżawić fort.

Dzisiaj, dzięki ogromowi pracy włożonej w odrestaurowanie, jest to wspaniała atrakcja turystyczna. Fort, dawniej zwany Wschodnim, otrzymał nazwę Fort Gerharda na cześć osiemnastowiecznego inżyniera, twórcy twierdz w Szczecinie i Kłodzku.

Fort Gerharda-strona www

Odwiedź stronę internetową Fortu Gerharda

Fort jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Zwiedza się go w bardzo interesujący sposób, wcielając się w rolę rekruta – takie „szkolenie” trwa 90 minut, można też wcześniej zarezerwować zwiedzanie nocą. Z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.