lut 04

Olsztyn – w sercu Warmii i Mazur

Olsztyn może pochwalić się nie tylko położeniem w jednej z bardziej urokliwych krain naszego kraju. To miejsce pełne historii i buzującego życia kulturalnego. Jednocześnie to świetna baza wypadowa do zwiedzanie województwa obfitującego w prawdziwe skarby przyrody. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego historycznego grodu?

mieszkania olsztyn

Odnowiony ratusz w Olsztynie. Źródło zdjęcia: Wikipedia

Punktem dominującym jest wznoszący się nad rzeką Łyną zamek z XIV wieku. Widział on wiele zmian i przebudów, jednak najbardziej efektownie prezentuje się gotyckie skrzydła oraz masywna wieża. Na zamku dość często odbywają się inscenizacje walk rycerskich, a jego surowe piękno akcentuje otaczająca go zieleń i skały. Z późniejszych okresów pochodzi zabudowa Starego Miasta, którego kamienice mogą pochwalić się XVII i XVIII-wiecznym rodowodem. Otaczają ratusz z XIV wieku, który został zaadaptowany na miejską bibliotekę. Adaptacja czekała także zamykającą niegdyś okrąg miejski Wysoką Bramę, która w XIX wieku służyła jako więzienie. Osadzony został tam choćby pisarza Wojciecha Kętrzyńskiego.

Historia wychyla się w Olsztynie na każdym kroku, możemy zobaczyć miejsca które odwiedzał swego czasu sam Mikołaj Kopernik. Bogate dzieje miasta można prześledzić w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, znajdujące się we wspomnianym zamku. Znajdziemy tam nie tylko pamiątki dawnych władców i wojen, ale także świadectwo życia codziennych ludzi regionu. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o wyjątkowości tego terenu, warto odwiedzić Muzeum Przyrody, znajdujące się w urokliwym pałacyku przy ulicy Metalowej

To właśnie fauna i flora będzie największym atutem Olsztyna. Otaczają go bogate tereny rekreacyjne, w zasięgu spaceru znajduje się choćby Jezioro Kortowskie. Na ciepłe popołudnie warto wybrać się w podróż rowerami wzdłuż zakoli rzeki Łyny, na pewno dostarczy romantycznych widoków.

Olsztyn to też rozwijający się dynamicznie ośrodek kulturalny i biznesowy. Liczne koncerty, niezwykle popularna Kortowiada (czyli imprezy juwenaliowe dla studentów) oraz bliskość i przenikanie się kultur naszych wschodnich sąsiadów daje bardzo ciekawą mieszankę. Oprócz tego nie można zapomnieć, że Olsztyn został uznany za jedno z szybciej rozwijających się miast w Polsce. Firmy, ośrodki biznesowe, studenci, restauracje, nowe mieszkania – Olsztyn to miasto nie tylko historii, ale także nowych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.