maj 13

Papieski Kraków

Kraków to miasto, które może kojarzyć się z wieloma sławami – królami, książętami, poetami, muzykami, jednakże najbardziej kojarzy się z jednym wielkim człowiekiem, a mianowicie z naszym ukochanym Papieżem Janem Pawłem II. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Kraków był miastem Karola Wojtyły. Tutaj każdy kąt, każdy zakamarek przesiąknięty jest duchem tej wybitnej jednostki. Tutaj znajdują się miejsca, które pamiętają Wojtyłę nie tylko jako studenta, ale także robotnika, aktora, poetę, młodego księdza, w końcu – głowę kościoła.

Chcąc poczuć ducha Wojtyły na pewno warto wybrać się na sławną już ulicę Franciszkańską 3, pod Pałac Biskupów Krakowskich. To właśnie tutaj, podczas każdej z pielgrzymek do Krakowa, mieszkał Papież. To właśnie z okna na Franciszkańskiej 3 pozdrawiał tłumy, które gromadziły się pod Pałacem Biskupów.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu i okno na Franciszkańskiej

 

Innym miejscem silnie związanym z Papieżem jest Cmentarz Rakowicki, na którym pochowani są rodzice Karola Wojtyły.

Jeszcze innym miejscem na mapie Krakowa, ściśle związanym z Janem Pawłem II jest Bazylika Św. Franciszka z Asyżu przy Franciszkańskiej. Wojtyła miał tu „swoją” ławkę, w której siadał za czasów studenckich i modlił się.

Będąc w Krakowie, warto odwiedzić też Kościół na Skałce, z którym Papież był bardzo związany i w którym obecnie znajduje się popiersie Jana Pawła II.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.