cze 27

Pierożki z serem dojrzewającym

pierożki z serem dojrzewającym

Ser dojrzewający – moja nowa miłość, moje nowe odkrycie. Nie wiem nawet kiedy zakochałam się w tych serach. Ważne, że stało się! Ser dojrzewający to doskonała alternatywa dla tradycyjnych żółtych serów. Wybornie smakuje na kanapkach, jak również w sałatkach, na pizzy i w zapiekankach. Tak naprawdę z serami dojrzewającymi można przygotować wiele urzekających i kuszących potraw, gdyż są one bardzo wszechstronne.

Ser dojrzewający podpuszczkowy np. Edamski ma delikatny, słodkawy smak. Jego miąższ jest elastyczny i posiada nieliczne owalne oczka. Skórkę ma suchą i twardą. Tego typu ser jest szczególnie polecany przez dietetyków przy niedoborach białka. Warto również dodać, że jest wskazany dla osób z nietolerancją glutenu, gdyż nie posiada tego uczulającego składnika.

W dzisiejszym poście nie podzielę się z Wami przepisem na żadne kanapeczki z serem dojrzewającym, bo mimo iż byłyby pyszne, byłyby jednocześnie trochę banalne. Dziś będzie przepis na pierogi lub jak kto woli – pierożki nadziewane serem dojrzewającym i papryką czerwoną. Gotowi? To zaczynamy 🙂

Składniki:

– 120g sera dojrzewającego (może być ser dojrzewający w plastrach Edamski)

– 1 papryka czerwona

– 1 łyżka masła

– odrobina soli do smaku

– 130g mąki (ja używam mixu bezglutenowego)

– 90g wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Paprykę myjemy, a następnie kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy na nie paprykę, lekko solimy i od czasu do czasu mieszając, smażymy aż stanie się miękka. Po usmażeniu, paprykę odkładamy na bok, aby wystygła.

Jeśli mamy ser w jednym kawałku, wówczas ścieramy go na tarce o grubszych oczkach. Ser w plastrach – kroimy na cienkie paseczki. Łączymy z papryką.

Do mąki wlewamy gorącą wodę (ważne by woda była naprawdę gorąca) i dokładnie mieszamy. Wyrabiamy ciasto, a następnie przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na bok na około 30 minut. Po tym czasie, ciasto raz jeszcze zagniatamy i dzielimy na 2 części. Każdą część rozwałkowujemy na grubość około 3 milimetrów. Przy pomocy szklanki z ciasta wykrawamy kółka. Na środku każdego umieszczamy nasz farsz. Sklejamy brzegi. Jeśli chcecie, brzegi pierożków możecie ładnie ozdobić przy pomocy ząbków od widelca. Wówczas będą miały ładną falbankę.

Gdy wszystkie pierożki będą już gotowe, musimy je ugotować. W tym celu zagotowujemy wodę (lekko ją solimy) i gdy zacznie się gotować, wrzucamy na nią pierogi. Gotujemy około 2 minut od wypłynięcia.

Pierożki można podawać z roztopionym masełkiem i świeżymi listkami bazylii. Smacznego!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.