mar 30

Polska na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Chcąc obejrzeć najbardziej wyjątkowe miejsca – miasta, zabytki, najwspanialsze krajobrazy itp. można podróżować z Listą Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której znajdują się wyjątkowe obiekty kulturowe i przyrodnicze. Możemy być dumni, gdyż aż 14 z nich mieści się na terenie Polski, warto uwzględniać je w planach urlopowych czy też w czasie weekendowych wyjazdów.

widok na toruń

Toruń
Fot: Istock

Poznajmy zatem wspaniałe, unikatowe miejsca w Polsce, które wypada znać i choć raz zobaczyć na własne oczy:
Stare Miasto w Krakowie
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiło jako jeden z pierwszych obiektów na świecie , bo już w 1978 roku. Na prestiżowej liście znajduje się Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnica Kazimierz wraz ze Stradomiem.

rynek krakowa widok z lotu ptaka

Kraków
Fot: Shutterstock

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Kolejny polski pionier i Kopalnia soli w Wieliczce na listę UNESCO trafiła w 1978 roku, czyli w pierwszej grupie obiektów. Wiele lat później, bo w 2013 roku dopisano również kopalnię w Bochni.
Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-45)
Smutna pozycja na liście UNESCO – to największy obóz zagłady w dziejach ludzkości. Na listę UNESCO trafił w roku 1979.
Puszcza Białowieska
Jest to tzw. obiekt transgraniczny, leży bowiem na pograniczu polsko-białoruskim. Pierwszy wpis miał miejsce w 1979 roku – na listę trafiła część Białowieskiego Parku Narodowego. Trzynaście lat później dopisano również tereny położone na Białorusi, kolejny wpis rozszerzający miał miejsce w 2014 roku. Aktualnie obszar UNESCO obejmuje 141 885 hektarów, na których są płaskie równiny, piaszczysto-żwirowe wzgórza i łęgi ze strumieniami z dorzecza Bugu i Narwi.
Stare Miasto w Warszawie
Na prestiżowej liście UNESCO od 1980 roku jako wyjątkowy przykład odbudowy zabytków niemal całkowicie zniszczonych.

zamość stare miasto

Zamość
Fot: Shutterstock

Stare Miasto w Zamościu
W 1992 roku na listę UNESCO trafiło renesansowe miasto z zachowanym pierwotnym układem ulic, pozostałościami dawnych fortyfikacji i zabytkowymi budowlami.
Średniowieczny zespół miejski Torunia.
Prawdziwa perła gotyckiej architektury na listę UNESCO trafiła w 1997 roku. W mieście jest przeszło 1100 zabytkowych budowli wzniesionych w stylu gotyckim. Właśnie dlatego Toruń znalazł się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Zamek Krzyżacki w Malborku
Kolejny powód do dumy to największa twierdza w Europie. Zamek jest na liście UNESCO od 1997 roku. Zabytkowa warownia sięga historycznie aż XIII wieku.

malbork zamek

Zamek w Malborku
Fot: Thinkstock

Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
Obiekt jest na liście UNESCO od 1999 roku i obejmuje kościół i klasztor bernardynów oraz sanktuarium maryjno-pasyjne nazywane „polską Jerozolimą”. Każdego roku przybywa tu ponad milion pielgrzymów.
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Wpisane na listę UNESCO w 2001 roku. Są to największe w Europie drewniane budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej. Historyczne początki to XVII wiek – wybudowano je na mocy porozumień zawartych po Wojnie Trzydziestoletniej, którą wieńczył Pokój Westfalski.
Drewniane kościoły południowej Małopolski
W 2003 roku na listę trafiło sześć świątyń znajdujących się we wsiach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa. Jest to drugie najstarsze skupisko drewnianych kościołów w Europie (po kościołach klepkowych w Norwegii).Większość leży na Szlaku Architektury Drewnianej.
Park Mużakowski
Światowej klasy arcydzieło sztuki ogrodowej jest na liście od 2004 roku. Ten piękny park krajobrazowy leży po obydwu stronach Nysy Łużyckiej, w okolicach Łęknicy w województwie lubuskim i niemieckiego Bad Muskau. Ponad 700 hektarowy obiekt został stworzony przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w latach 1815-44.

park mużakowski

Park Mużakowski
Fot: leknica.pl

Hala Stulecia we Wrocławiu
Wpisana na listę w 2006 roku. Konstrukcja wzniesiona z wykorzystaniem żelbetonu. Wówczas był to milowy krok w historii budownictwa – zbudowana w latach 1911-1913 na terenach wrocławskiej Wystawy Stulecia,
Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
W 2013 roku na listę wpisano 16 cerkwi. Osiem z nich stoi w Polsce, osiem po ukraińskiej stronie granicy. Polskie cerkwie mieszczą się w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku na Podkarpaciu oraz w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych w Małopolsce.

Każde z tych miejsc warto zobaczyć, poznać lepiej jego historię. Każde z nich to doskonały pomysł na urlopową wycieczkę czy na weekendowy wypad z rodziną albo przyjaciółmi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.