lis 05

Pustynia Błędowska – poznaj ”Polską Saharę”

Nie bez powodu mawia się, że cudzie chwalicie, swego nie znacie… a zatem zamiast kosztownych, dalekich egzotycznych eskapad zaplanujmy wycieczkę na Pustynię Błędowską. Biorąc pod uwagę nasz klimat taki obszar piasków lotnych to naprawdę ewenement  i miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

pustynia

Fot: wikipedia/Pimke

Polska Sahara

Pustynia Błędowska leży na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej. A zatem już sama lokalizacja czyni ją wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Dzieli ją przepływająca przez dolinę Biała Przemsza, a cały teren „Polskiej Sahary” liczy sobie ok. 32 km².

widok

Fot: pixabay.com

Na szlaku

Pustynię Błędowską i jej niezwykle interesujące okolice można poznać m.in. wędrując wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Godny uwagi jest np. Szlak Pustynny PTTK. Trasa szlaku przebiega następująco: zaczynamy na zachód od Pustyni w Błędowie, wędrujemy przez przez Lasy Błędowskie, wzdłuż doliny Białej Przemszy, przez Pustynię Błędowską, las, obok wzgórza Maniakówka, przez Jaroszowiec, Zalesie, Kobylicę, Golczowice, Stoki Kwaśniowskie, aż do ruin strażnicy w Ryczowie. Wyznaczone trasy są otwarte dla turystów przez cały rok.

straznica

Strażnica Ryczów
Fot: slaskie.travel

Takie widoki…

Będąc w regionie Pustyni Błędowskiej warto także spojrzeć na okolicę z punktów widokowych. Do najbardziej atrakcyjnych należą:

  • wzgórze Czubatka w Kluczach (382 m n.p.m.), znajdują się tu ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z II wojny światowej oraz wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Olkusz
  • Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.), z piękną panorama na piaszczyste tereny. Atrakcją jest tu także bunkier – punkt dowodzenia wojsk polskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.