Legendarne, historyczne, malownicze… Można mnożyć przymiotniki na temat Roztocza, a i tak nie odda się uroku i wyjątkowości tego miejsca. Roztocze trzeba po prostu oglądać na własne oczy.
Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem, rozciąga się od Kraśnika aż do Lwowa. Ze względu na przebogatą faunę i florę znajdują się tu liczne parki krajobrazowe oraz rezerwaty. Po polskiej stronie są to:
• Roztoczański Park Narodowy
• Krasnobrodzki Park Krajobrazowy
• Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
• Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
• Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
• Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
Warto jednak poznać również niepowtarzalne roztoczańskie miasta, odsady i wyjątkowe miejsca, które zachwycają wielowiekową historią, tradycjami, gościnnością.
Zamość jest jednym z najważniejszych roztoczańskich miast, ktore założył sam Jan Zamojski u schyłku XVI wieku. Co ciekawe, architektura i plan miasta były wzorowane na Lwowie. Dzięki doświadczeniu i talentowi głównego architekta miasta (Bernardo Morando) do dziś możemy podziwiać jedną z najlepiej zachowanych renesansowych Starówek, którą wpisano na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Będąc w Zamościu wręcz wypada zobaczyć i zwiedzić fragmenty murów i fortyfikacji, uliczki starego miasta, Rynek Solny, synagogę, Wielki Rynek, Ratusz i… wiele innych wyjątkowych miejsc.
Roztocze to także słynny Szczebrzeszyn, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie. Co prawda trzcin jak na lekarstwo, ale jest tu drewniany pomnik słynnego chrząszcza. Warto wiedzieć, że miasto o trudnej nazwie powstało w XIII wieku, jest wiec idealnym miejscem dla tych, którzy cenią sobie zabytkową architekturę i powiew historii. Ale Szczebrzeszyn to także liczne trasy dla piechurów i rowerzystów. Szczególnie malowniczo prezentuje się ta łącząca Szczebrzeszyn z Kawęczynkiem. Można tu podziwiać lessowe wąwozy zwane Piekiełkiem, malownicze punkty widokowe, z których zobaczymy przepływającą w dole rzekę Wieprz.
W samym sercu Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego leży Zwierzyniec ceniony za spokój, ciszę i klimat prawdziwego letniska. Można tu wybrać się na wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, chodzić po górach i lasach, jeździć konno, a nawet wziąć udział w locie widokowym nad Roztoczem. Znajduje się tu również historyczny Browar – na jego dziedzińcu odbywają się coroczne Letnie Akademie Filmowe.
Z folklorem i urokiem Roztocza spotkamy się w Zagrodzie Guciów – skansenie i muzeum etnograficzno-przyrodniczym Anny i Stanisława Jachymków. Na gości czeka tu prawdziwa kryta strzechą wiejska chałupa, stodoła z XIX wieku oraz obora z początku XX wieku. Jest też karczma z kuchnią domową, a turystów przyjmują i oprowadzają mieszkańcy Guciowa w tradycyjnych, ludowych strojach. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć jak żyli niegdyś okoliczni chłopi i posmakować lokalnych przysmaków.
Oczywiście to tylko niektóre roztoczańskie perły. Na pewno warto również odwiedzić Bondyrz (z fermą strusi), uzdrowiskowy Krasnobród, Biłgoraj, renesansowy Frampol czy Hrebenne z rezerwatem skamieniałych drzew.