Coraz częściej planując urlopowe wyprawy wybieramy kierunki spoza tzw. turystycznego mainstreamu. Okazuje się bowiem, że poznawanie miejsc spoza basenu Morza Śródziemnego, alpejskich kurortów czy innych modnych destynacji, może być naprawdę fascynujące.
Skandynawia to z jednej strony coraz popularniejszy kierunek. Niemniej jednak nie brakuje tu takich miejsc, których nazwy niewiele mówią naszym znajomym czy rodzinie. Ba! Często są to nazwy dość trudne do powtórzenia czy zapisania. Tak jest w przypadku Wysp Alandzkich po szwedzku nazywanych Åland, a po fińsku – Ahvenanmaa… Jak łatwo się domyśleć terytorium wysp mieści się między Finlandią a Szwecją, oficjalnie są to fińskie ziemie, ale większość mieszkańców stanowią etniczni Szwedzi. Przebywając na wyspach Alandzkich można zauważyć dość dziwny obrazek, jakim jest nietypowa flaga, którą „tubylcy” z dumą wieszają przed domem – na niebieskim tle znajduje żółty krzyż, w który wpisany jest krzyż czerwony.
Kolejną atrakcyjną ciekawostką związaną z Ahvenanmaa jest fakt, iż mają one status terytorium pozaunijnego. Dla gości i turystów oznacza to m.in. bezcłowe zakupy. Jednocześnie nie trzeba posiadać wizy, aby odwiedzić to niezwykłe miejsce. Dla polskich turystów nie lada atrakcją może być również zamek Kastelholm, w którym znajduje się wizerunek białego orła na czerwonym tle. Jak się okazuje jedną z władczyń tejże twierdzy była Katarzyna Jagiellonka.
Co jeszcze warto zobaczyć zwiedzając Wyspy Alandzkie?
Miasteczko Mariehamn z oryginalną zabudową – domy przedzielane pasmami zieleni, zaprasza do muzeów. Na pewno warto obejrzeć zbiory w Muzeum Alandzkim (Ålands Museum), Muzeum Sztuki (Ålands konstmuseum) i Muzeum Morskim (Ålands sjöfartsmuseum). W Jomalii, położonej na północ od Mariehamn, można podziwiać XII-wieczny kościół z czerwonego granitu. Z kolei w miejscowości Gata znajduje się świątynia, w której turyści podziwiają kopię Ostatniej Wieczerzy. Miasto Bomarsund słynie z „Gibraltaru Północy”, czyli twierdzy będącej częścią fortyfikacji wzniesionych przez Rosjan w XIX wieku.