wrz 25

Wiedeń Mozarta

Pomnik Mozarta w Wiedniu

Pomnik Mozarta w Wiedniu (zdj. A. Barańska)

 Austriacka stolica to miasto najwspanialszej muzyki – na każdym kroku można poczuć, że klasyczna muzyka i dzieła najsłynniejszych kompozytorów wciąż są wysoce cenione. Wiedeń jest nazywany miastem Mozarta i w pełni na to zasługuje. Bo chociaż kompozytor urodził się w Salzburgu, to właśnie w stolicy spędził większość swojego życia i to tu tworzył.

Odwiedzając Wiedeń, nie sposób nie natknąć się na miejsca związane ze Mozartem. Najciekawszą atrakcją jest znajdujący się niedaleko katedry świętego Szczepana Mozarthaus, czyli muzeum poświęcone rodzinie Mozartów. Mieści się w eleganckiej kamienicy z XVII wieku. Odwiedzając muzeum można nie tylko poznać historię życia kompozytora, ale też posłuchać jego najsłynniejszych utworów.

Innym obiektem silnie związanym z osobą Mozarta jest Opera Wiedeńska. Jej pierwszy sezon otworzyła premiera „Wesela Figara”, którego autorem jest właśnie Mozart. Wizyta w Operze to niezapomniane przeżycie, nie tylko dla miłośników klasycznej muzyki. Spacerując wzdłuż otaczającego centrum Ringu warto odbić do parku Burggarten by zobaczyć efektowny pomnik poświęcony Mozartowi. Na trawniku naprzeciwko postumentu rozciąga się klucz wiolinowy ułożony z kwiatów. A jeśli wciąż nie mamy dość Mozarta, koniecznie wybierzmy się na koncert jego muzyki. Oferta jest naprawdę bogata, ciekawe koncerty na każdą kieszeń odbywają się niemalże codziennie. A na deser dostępne na każdym kroku Mozartkuggeln, czyli słodkie kuleczki sygnowane nazwiskiem kompozytora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.