kw. 29

Zamki i fortyfikacje krzyżackie

Krzyżacy… historię tego Zakonu znamy ze szkoły, z lektur i z kina. Sprowadzeni w XIII wieku do Polski zakonnicy dość śmiało poczynali sobie ziemiach polskich. Dziś imponującą pamiątką ich działalności są liczne fortyfikacje, które na pewno warto uwzględnić w planach turystycznych wypraw.

malbork

Malbork
Fot: Shutterstock

Zakon krzyżacki, czyli Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, był jednym z trzech największych chrześcijańskich zakonów rycerskich powstałych w XI i XII wieku, czyli w mrocznych czasach krucjat. Na naszych ziemiach rycerze z czarnym krzyżem pojawili się na „zaproszenie” Księcia Konrada Mazowieckiego. Niestety ich ambitne plany znacznie wykraczały ponad planowaną ewangelizację ziem pruskich. Zmagania z krzyżackimi rycerzami trwały przez stulecia, co na pewno świadczy o tym, że byli nie tylko znakomitymi wojownikami, ale też wybitymi strategami. Tym bardziej warto poznać niezwykłe pokrzyżackie obiekty, fortyfikacje i zamki.

malbork

Malbork
Fot: Shutterstock

Na pewno najbardziej znanym i docenionym jest Zamek w Malborku, który znajduje się na liście UNESCO i jest największą średniowieczną warownią w Europie. Obecnie możemy tam zobaczyć inscenizacje z rycerzami, walki, potyczki i pokonanie Wielkiego Mistrza.
Ale nie tylko malborska twierdza zasługuje na dokładne poznanie – imponujące spektakle prezentują „krzyżacy” na Zamku w Gniewie – turnieje, biesiady, bitwy na pewni pochłoną i małych i dorosłych widzów. W lipcu odbywa się tu arcyciekawy spektakl typu „światło i dźwięk” , czyli Wielki pożar zamku”.

Kwidzyń

Kwidzyn
Fot: Shutterstock

Warto również odwiedzić Kwidzyn z pięknym kompleksem katedralno – zamkowym, Sztum, Zamek w Bytowie z muzeum kultury kaszubskiej. Na uwagę zasługuje też Zamek w Gołubiu – Dobrzyniu, którego gotycki charakter został „podrasowany na renesans” przez Annę Wazównę. Na Warmii i Mazurach znajdziemy wiele obiektów pokrzyżackich, np. w Pasłęku, Morągu, Działdowie, Nidzicy, Szczytnie, Kętrzynie, Barcianach, Rynie czy Węgorzewie.
Są to bardzo popularne miejscowości turystyczne, doceńmy również walory historyczne i niezwykłe zabytki pozostawione przez rycerski Zakon znany z lekcji historii.

gołub

Gołub – Dobrzyń
fot: Shutterstock

Poniżej mała podpowiedź na temat najbardziej znanych krzyżackich zamków

Zamek w Gniewie
ul. Zamkowa 3,
83-140 Gniew

Kwidzyn Zamek
ul. Katedralna 1,
82-500 Kwidzyn

Zamek w Sztumie
Sztumskie Centrum Kultury
ul. Galla Anonima 3,
82-400 Sztum

Stowarzyszenie Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej
ul. Zacisze 19, 82-400 Sztum

Zamek w Bytowie
Ul. Zamkowa 2,
77-100 Bytów

Zamek w Pasłęku
Pasłęcki Ośrodek Kultury
pl. św. Wojciecha 5 , 14-400 Pasłęk

Zamek w Morągu
Tel. 0 89 757 42 98
Zamek w Nidzicy
tel. 089/ 625 03 70

Zamek w Szczytnie
ul. Sienkiewicza 1,
12-100 Szczytno

Zamek w Kętrzynie
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Plac Zamkowy 1,
11-400 Kętrzyn

Zamek w Węgorzewie
Ul. Zamkowa 7

Zamek w Rynie
11-520 Ryn, Plac Wolności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.