lut 28

Zimą warto pojechać na Cypr

Egzotyczne wakacje kojarzą się z urlopem, długo wyczekiwanym letnim wypoczynkiem. Tymczasem miejsca takie jak np. Cypr warto odwiedzić zimą. Z jednej strony warunki klimatyczne są zdecydowanie łatwiejsze i przyjazne, z drugiej – jakie to wspaniałe uczucie relaksować się w komfortowym cieple, podczas gdy u nas panują jeszcze zimowe chłody.

ławka w punkcie widokowym na skałach Cypr

Cypr
fot: Shutterstock

Latem na Cyprze temperatury sięgają nawet 40°C, oczywiście nie brakuje wielbicieli takich warunków, niemniej jednak zimowy pobyt na tej malowniczej wyspie to doskonała odskocznia od naszych rodzimych chłodów, pluchy czy mroźnych poranków. Pierwszy kwartał roku to na Cyprze bujna zieleń, mniej turystów i temperatury na poziomie 15-20°C, czyli wymarzone warunki dla poznawania uroków, historii oraz atrakcji cypryjskich.

góry

Trodoos
Fot: shutterstock

Na pewno warto również pamiętać, że w tym roku Pafos będzie Europejską Stolicą Kultury. Oznacza to, że praktycznie przez cały rok miasto będzie tętnić życiem. Począwszy od różnego rodzaju przedstawień, koncertów, eventów przez możliwość poznawania lokalnych zabytków, atrakcji, takich jak Grobowce Królewskie czy park archeologiczny Kato Pafos, gdzie znajdują się starożytne rzymskie mozaiki. Oczywiście miasto będzie doskonale przygotowane na przyjęcie turystów również od strony noclegowej, gastronomicznej, rozrywkowej.

kurion

Kurion
Fot: shutterstock

Korzystając z tego, że nie ma jeszcze meczących upałów i nie spędzamy całych dni na plaży, warto również poznać malownicze górskie wioski w regionie Troodos. Nie bez powodu mówi się, że czas płynie tu wolniej, spokojniej, dzięki czemu zetkniemy się tu z historią, lokalną tradycją, architekturą oraz doskonalą kuchnią. Na pewno interesująco zapowiada się wycieczka do Ornodos, które słynie z produkcji wina i kafejek, tawern znanych z domowych, tradycyjnych potraw. Z kolei Lefkara to prawdziwa stolica koronek (UNESCO wpisało tutejsze tradycje koronkarskie na listę dziedzictwa niematerialnego), miasto znane jest także dzięki wyrobom z metali szlachetnych oraz doskonałym słodyczom. Kolejnym miejscem, które wręcz trzeba zobaczyć na własne oczy jest Kurion –jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, gdzie można podziwiać ruiny z XIII wieku p.n.e. (domy, łaźnie, amfiteatr, mozaiki). Cypr to również bogactwo flory i fauny, a zima można tu zobaczyć np. flamingi czy wyschnięte latem jezioro Akrotiri. Z kolei na Akamas żyją żółwie, w tym słynny zielony żółw olbrzymi.

żółw na dłoni

Żółwie na Akamas
Fot: shutterstock

Nie sposób przebywać na Cyprze i nie docenić tutejszej kuchni znanej chociażby z pysznych ryb oraz owoców morza. Koniecznie trzeba zmierzyć się ze słynnym mezé. Nie jest to jakaś konkretna potrawa, ale całe kulinarne wydarzenie, które składa się z wielu talerzy wypełnionych przysmakami. Może być to nawet ponad 20 talerzy, na których znajdziemy zimne i ciepłe dania oraz przekąski.

meze podane na drewnianym stole

Meze
fot: mycyprusinsider.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.