lis 26

Zimowe ferie – nie tylko w górach i na nartach

Coraz bliżej święta, a zaraz po nich ferie zimowe. Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym gdzie spędzić kilka dni, tydzień albo całe dwutygodniowe szkolne ferie. Nie wszyscy jesteśmy wielbicielami szusowania po narciarskich stokach, co oznacza, że nie zawsze wybieramy tylko górskie kurorty i krajobrazy. Warto zatem przyjrzeć się kilku propozycjom na naprawdę udany zimowy wyjazd.

bałwanek w czapeczce i szaliczku a w tle dzieci bawiące się śniegiem

Fot: Shutterstock

No cóż, bardzo po macoszemu traktowany Śląsk to naprawdę wiele ciekawych miejsc, w których można wypoczywać, zwiedzać i bawić się. Pisaliśmy już wcześniej o Zabrzu, ale to oczywiście nie jedyne atrakcyjna śląska lokalizacja. Jelenia Góra prezentuje się nie mniej interesująco. Na turystów czeka tu m.in. piękna, odrestaurowana starówka – rynek z późnobarokowym ratuszem i zabytkowym Kościołem Krzyża Świętego. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania dolnośląskich atrakcji są także Cieplice (niegdyś odrębna miejscowość). Dziś jest to dzielnica miasta, ale przede wszystkim uzdrowisko znane z wód termalnych. Warto również wybrać się do Wałbrzycha (ok. 60 km od Jeleniej Góry), gdzie cała rodzina chętnie zwiedzi Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

park zdrojowy

Park Zdrojowy
Fot: uzdrowisko.cieplice.pl

Świnoujście – tak, tak… zimą warto również wybrać się nad Bałtyk. Jedyne w Polsce miasto położone na wyspach to idealne miejsce dla wielbicieli zabytków i dla tych, którym marzą się długie spacery piękną, szeroką plażą. Będąc tu trzeba koniecznie odwiedzić zabytkową latarnię morską (wybudowana w 1858r.), nie pomijamy również Fortu Zachodniego na wyspie Uznam, Fortu Gerharda oraz tzw. Podziemnego Miasta (5 schronów połączonych korytarzami).

Fort Gerharda

Fort Gerharda
Fot. wikimedia.org

Puszcza Białowieska, Białowieża – tutejszych pejzaży nie trzeba chyba specjalnie zachwalać. Imponujące leśne tereny w zimowej odsłonie to wręcz bajkowe krajobrazy. Znawcy tematu twierdzą także, że zimą zdecydowanie łatwiej jest „wytropić” króla białowieskiej puszczy, czyli żubra (organizowane są specjalne wycieczki z przewodnikiem). W Białowieży na turystów czeka doskonale rozwinięta infrastruktura – hotele, kwatery, restauracje itp., a także zabytkowa cerkiew oraz muzeum. Można tu również zorganizować niezapomniany kulig po lasach.

zubry

Żubry w Puszczy Białowieskiej
Fot: powiat-hajnowka.pl

Toruń to kolejne miasto, które na pewno spełni nasze oczekiwania. Znany m.in. za sprawą pełnego zabytków Starego Miasta, którego zabudowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W Toruniu koniecznie trzeba odwiedzić także:
• Krzywy Dom,
• Dom Mikołaja Kopernika,
• Kościół św. Janów z wieżą widokową,
• Żywe Muzeum Piernika w XVI wiecznej piekarni (można własnoręcznie wyrabiać ciasto i wypiekać piekarniki tradycyjnymi metodami).

Oczywiście atrakcyjnych miejsc na mapie Polski jest o wiele więcej i naprawdę warto poszukać takich, które na pierwszy rzut oka nie od razu kojarzą nam się z zimowymi feriami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.