gru 07

Pomysł na rodzinną wycieczkę – łódzkie pałace, wille i fabryki

Ciekawa weekendowa wycieczka, wolne dni w czasie ferii nie muszą wcale oznaczać dalekich eskapad z nartami, długiego urlopu. Wystarczy dobry pomysł, interesujące miejsce, których w Polsce nie brakuje. Okazuje się, że czasami nie widzimy tego, co mamy praktycznie pod ręką. Doskonałym przykładem może być Łódź i jej wyjątkowa, unikatowa architektura.

widok na świątecznie udekorowaną ulicę piotrkowską nocą

ul. Piotrkowska
Fot: uml.lodz.pl

Na wycieczkę do Łodzi warto przyjechać, z całą pewnością spacer ulicami może być także atrakcyjnym pomysłem na rodzinne popołudnia dla mieszkańców tego miasta. Taki pomysł na weekend czy wolne dni w czasie ferii albo świąt to wyjątkowe połączenie modnej turystyki miejskiej z interesującą lekcją historii.

przepięknie oświetlony pałac poznańskiego nocą

Pałac Poznańskiego
Fot: cozwiedzacwlodzi.pl

Specyfika łódzkiej zabudowy historycznej wynika z faktu, iż niegdyś było to miasto włókiennicze, miasto fabryk, w którym powstawały nowe miejsca pracy, a wraz z nimi rezydencje właścicieli oraz domy dla pracowników. Dzięki temu Łódź to miasto unikatowe, a tutejsze zespoły fabryczno – rezydencjonalne to atrakcja na skalę europejską. Warto wiedzieć, że rezydencje, wille, domy i fabryki znajdziemy praktycznie w całym mieście – od modnej Piotrkowskiej po ulice takie Gdańska, Wólczańska czy Plac Zwycięstwa. O wyjątkowości tego miasta przesądza również stylistyczna różnorodność architektury. Na uwagę zasługują obiekty neorenesansowe, neobarokowe, z czasów secesji, wczesnego modernizmu czy budynki z okresu międzywojennego.

Muzeum Kinematografii w łodzi

Muzeum Kinematografii
Fot: museo.pl

Zwiedzając Łódź na pewno trzeba zobaczyć słynną ulicę Piotrkowską, szczególnie teraz zimą, kiedy skrzy się świątecznymi dekoracjami. Na liście miejsc obowiązkowych warto umieścić także budowle takie jak:
• willa Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej, tzw. mała perła łódzkiej secesji,
• pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej – siedziba Muzeum Miasta Łodzi,
• pałace synów Izraela Poznańskiego: Maurycego – na rogu ul. Gdańskiej i Więckowskiego (siedziba Muzeum Sztuki) i pałac Karola Poznańskiego przy ul. 1 Maja ( Akademia Muzyczna),
• pałac Karola Scheiblera na placu Zwycięstwa, obecnie siedziba Muzeum Kinematografii,
• willa Herbstów na Księżym Młynie – oddział Muzeum Sztuki,
• pałac Alfreda Biedermanna,
• renesansowy pałac rodziny Steinertów (Instytut Europejski),
• pałac Heinzla przy ul. Piotrkowskiej (siedziba magistratu i urzędu wojewódzkiego),
• willa Raincholda Richtera w parku im. Klepacza (rektorat PŁ),
• pałacyk Hertzów przy al. Kościuszki (rektorat Uniwersytetu Medycznego).

przepiękna manufaktura łódzka - widok na wejściową bramę

Manufaktura Łódzka
Fot: wikipedia.org

Po zwiedzaniu zakupy, rozrywka, dobre jedzenie – to wszystko znajdziemy w unikatowym, wyjątkowym wnętrzu, jakim jest kompleks handlowo – usługowo – rozrywkowy Manufaktura Łódzka. W takim mieście takie miejsce powstało oczywiście na terenie dawnej fabryki Poznańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.