X

Antybiotyki z domowej spiżarni. Po co warto sięgnąć gdy złapie nas przeziębienie?

Jesień potrafi być bardzo humorzasta. Jednego dnia świeci słońce, za chwilę pada deszcz… I tak w kółko. O przeziębienie nietrudno. Warto być przygotowanym i w razie czego wyciągnąć z kieszeni odpowiednią broń, która pomoże nam stanąć na nogi. Większość z nas wraz z nadejściem przeziębienia, sięga po leki przeciwkaszlowe i na ból gardła. Ja jednak mam dla Was coś lepszego – naturalne antybiotyki, które zwalczają wirusy i przywracają do życia. Badania pokazują, że część z nich ma działanie na tyle zbliżone do antybiotyków przepisywanych przez lekarzy, że w niektórych zakażeniach bakteryjnych z powodzeniem mogłyby je zastąpić. Po jakie cuda z domowej spiżarni warto sięgnąć gdy łamie nas w kościach, a kaszel nie daje spać?

  1. Czosnek

Numerem jeden jest oczywiście czosnek. Badania dowodzą, że działa on silniej od penicyliny. Regularnie spożywany zwalcza drobnoustroje i mobilizuje krwinki białe do obrony organizmu przed bakteriami i wirusami. Czosnek jest szczególnie zalecany przy zapaleniu zatok, bólu gardła, grypie, przeziębieniu. Można dodawać go do ciepłego mleka lub kłaść na kanapki i spożywać w wersji surowej.

  1. Cebula

Cebula to kolejny hit z naszej spiżarni. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Nie tylko hamuje rozwój bakterii, ale też zwiększa wytwarzanie śluzu i przywraca samoistne ruchy nabłonka rzęskowego. Leczy również oskrzela, kaszel, gorączkę i przeziębienie. Na pewno pamiętacie z dzieciństwa syrop z cebuli. Ja go uwielbiam. Faktycznie działa cuda. Aby przygotować sobie domowy syrop, wystarczy pokroić cebulę na plasterki, dodać miód lub cukier, po czym odstawić na dobę w ciepłe miejsce.

  1. Imbir

Imbir doskonale radzi sobie z przeziębieniem, a zwłaszcza z katarem i kaszlem. Można dodawać go do herbaty lub przyrządzić z niego napar. Taki napar robi się w bardzo prosty sposób. Kawałek imbiru ściera się na tarce, zalewa wrzątkiem, a następnie dodaje do niego sok z limonki i parzy przez kilkanaście minut. Na koniec warto dodać łyżkę miodu. Miksturę można pić nawet kilka razy dziennie.

  1. Kurkuma

Kurkuma to kolejny hit wśród naturalnych antybiotyków. Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Badania potwierdzają, że kurkumina zawarta w kurkumie hamuje proces zapalny w podobnym stopniu co popularny nurofen. W czasie przeziębienia kurkumę warto dodawać do dań obiadowych, a także soków i koktajli.

  1. Chrzan

Świeży korzeń chrzanu działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i wykrztuśnie. To chyba jeden z najlepszych leków na katar, kaszel i zapalenie zatok. Ponadto wzmacnia odporność organizmu i niszczy wolne rodniki. Ale nie tylko świeży korzeń chrzanu przynosi pożądane efekty lecznicze. Na katar dobry jest też chrzan w słoiczku. Pod warunkiem oczywiście, że słoiczek nie był wcześniej otwierany. Taki chrzan można wąchać nawet kilka razy dziennie. Katar powinien przejść jak ręką odjął.

Categories: przepisy kulinarne
Turysta-Podroznik: