kw. 13

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim co do wielkości parkiem w Polsce. Początkowo powstał aby chronić unikalną roślinność o charakterze murawy alpejskiej rosnącą na połoninach. Był czterokrotnie powiększany i obecnie obejmuje większą część tak zwanych „polskich wysokich Bieszczadów”.

Bieszczadzki Park Narodowy znany jest z różnorodności fauny i flory oraz z niepowtarzalnego klimatu „dzikości”, który spowodowany jest stosunkowo niewielkim zaludnieniem i olbrzymią ilością lasów pokrywających całe Bieszczady. Jest to efektem przeprowadzonej na tym terenie „akcji Wisła”, podczas której wysiedlono około 140 tysięcy ludzi.

 

 

 

Spowodowało to, że od lat pięćdziesiątych Bieszczady nie były eksploatowane przez człowieka, co umożliwiło naturalną rekonstrukcje lasów i dało idealne warunki dla rozwoju zwierząt i roślin. Dzięki temu możemy tam spotkać nieobecne w innych rejonach Polski: wilki, rysie, żubry oraz niedźwiedzie. Dodatkowo w Bieszczadach rośnie około 30 endemicznych gatunków roślin występujących jedynie we wschodnich Karpatach, są to min. tojad wschodniokarpacki i tauryjski, goździk kartuzek, czy pszeniec biały.

Na turystów oprócz urokliwych połonin czeka także jezioro solińskie i ścieżki do turystyki konnej. Ostatnimi czasy ze względu na swój unikalny charakter dzika przyroda Bieszczadów cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.