lis 15

Bożonarodzeniowe Jarmarki w Europie

Kto z nas nie lubi świątecznych jarmarków? Smakowite aromaty, pomysły na podarunki, dekoracje, muzyka, feeria barw. A jeśli odbywają się w najpiękniejszych miastach i mają wieloletnią tradycję, mamy wyjątkową okazję uczestniczenia w prawdziwym święcie… przed świętami.

stoisko

fot: pixabay.com

Zaczęło się we Wiedniu

Zapiski dotyczące historii świątecznych jarmarków wskazują Wiedeń jako miasto, w którym po raz pierwszy odbywał się tego typu targ. Był to rok 1294, a tradycja szybko przyjęła się i rozprzestrzeniała praktycznie na cały świat. W Europie prym wiodły m.in. miasta  niemieckie i austriackie. Obecnie tego typu przedsięwzięcia organizuje się w wielu miejscach. Niektóre są jednak wyjątkowo okazałe i przyciągają tysiące gości, turystów, również zagranicznych.

Słynne jarmarki świąteczne

Mówiąc o jarmarkach świątecznych nie można pominąć Wiednia, który ma chyba najdłuższą historię w tym zakresie. Jest to przedsięwzięcie organizowane w kilku lokalizacjach jednocześnie, ale najwięcej chętnych przybywa oczywiście na Plac Ratuszowy. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy we Wiedniu potrwa od 17 listopada do 30 grudnia. Można przybywać codziennie – od niedzieli do czwartku od 10:00 do 21:30, a w piątki i soboty od 10:00 do 22:00 (wyjątki – 24.12 od 10:00 do 18:0, 25-26.12 – od 11:00 do 21:30).

wieden

fot: wien.info

Wielkim świętem jest też Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze, który odbywa się na Rynku Starego Miasta i na Placu Wacława. Targowiska w Pradze zapraszają od 2 grudnia do 6 stycznia, codziennie od 10:00 do 22:00.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie – to najstarszy jarmark w Niemczech, znany jako Jarmark Struclowy (Striezelmarkt). Tegoroczna edycja będzie już 583 z kolei. Drezno słynie z tego typu eventów – organizuje się tu jeszcze 10 innych takich imprez. Świąteczny jarmark rozpocznie się 29 listopada i potrwa do Wigilii. Będzie czynny każdego dnia w godzinach 10:00 – 21:00

Oczywiście Polska również znana jest ze wspaniałych imprez – warto wybrać się na  Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, który będzie odbywał się na Rynku, przy ul. Świdnickiej, Oławskiej oraz na Placu Solnym. Stoiska będą czynne codziennie od 10:00 do 21:00, a jarmark potrwa od 17 listopada do 22 grudnia.

wrocław

fot: wroclaw.pl

Kolejna wyjątkowa okazja to Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie, na Rynku Głównym. Zacznie się 24 listopada i potrwa do 26 grudnia, zakupy zrobimy codziennie od 10:00 do 22:00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.