Imbir jest przyprawą, która do niedawna kojarzyła się nam wyłącznie z korzennymi pierniczkami podawanymi na Boże Narodzenie. Powszechnie dostępna był tylko sproszkowany imbir, który nie ma tak wyjątkowych właściwości jak świeży imbir. Na szczęście dzisiaj korzeń imbiru można już z łatwością dostać w większości sklepów spożywczych, a jego cena nie przyprawia już o zawrót głowy. Możemy więc w pełni korzystać z jego cudownych właściwości.
Świeży imbir ma bardzo intensywny zapach oraz mocny, ostry smak. Dzięki zawartym w nim olejkom eterycznym (zingiberol) i substancjom żywicowym (gingerol i zinferon) imbir ułatwia trawienie, łagodzi mdłości i bóle miesiączkowe, pomaga w walce z przeziębieniem czy migreną. Poprawi krążenie krwi, rozgrzewa cały organizm, jest też uważany za silny afrodyzjak. Na Dalekim Wschodzie uprawia się go i stosuje od ponad 3000 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na silne działanie drażniące po świeży imbir nie powinny sięgać osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego oraz kobiety w ciąży.
W kuchni możemy stosować zarówno sproszkowany imbir (świetna przyprawa korzenna do ciast, sałatek owocowych czy podawanych na słodko mięs), jak i świeży. Pamiętajmy tylko by nie stosować ich zamiennie, ponieważ różnią się smakiem. Surowy, obrany ze skórki (najlepiej łyżeczką) imbir znakomicie nadaje się do przygotowywania nalewek i syropów pomagających w przeziębieniu, problemach z trawieniem czy chorobie lokomocyjnej. Imbir świetnie sprawdzi się też w kuchni – bardzo dobrze pasuje do większości mięs, w tym do popularnego i chętnie przygotowywanego kurczaka.
Kurczak z imbirem i czosnkiem
1 pierś z kurczaka
1,5 cm korzenia imbiru
3 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy (najlepiej czosnkowej)
1 łyżka białego wytrawnego wina
Sól i pieprz do smaku, dla amatorów mięsa na słodko – 1 łyżka płynnego miodu
Kurczaka pokroić w nieduże kawałki. Rozgrzać oliwę i smażyć mięso aż wierzch będzie delikatnie ścięty. Dodać białe wino, odparować. Dodać starte na tarce imbir i ząbki czosnku oraz – jeśli chcemy przygotować słodką wersję – miód. Smażyć całość 3-5 minut, by kurczak pozostał soczysty. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać z białym ryżem.