paź 17

Dlaczego warto poznać Tarnowskie Góry

Wiemy już, że nie trzeba wybierać odległych wojaży, że warto chwalić swoje, a nie tylko cudze. Nadal jednak atrakcyjne są te najbardziej znane miejsca. Odwiedzamy z reguły turystyczne hity, jak Kraków czy Zakopane. A tymczasem na coraz bardziej popularnym Śląsku mamy takie perełki jak chociażby Tarnowskie Góry…

rynek

Fot: tarnowskiegory.pl

Na liście UNESCO!

Tarnowskie Góry są również nazywane miastem gwarków tarnogórskich, ta nazwa pochodzi od zamieszkujących niegdyś to miasto górników (gwarków). Miasteczko zawsze było piękne i stanowiło miłe wytchnienie dla mieszkańców regionu oraz turystów, ale od niedawna jest mocnym punktem na turystycznej mapie, zyskało sławę międzynarodową, a to za sprawą wpisania 28 obiektów na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (pierwsze w woj. śląskim). Prestiżowy wpis dotyczy miejsc, które znajdują się na terenie Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – m.in. kopalniane wyrobiska, szyby górnicze, system odwadniania oraz elementy krajobrazu kulturowego.

kopalnia

Fot: kopalniasrebra.pl

Atrakcje Tarnowskich Gór

Wybierając Tarnowskie Góry za cel turystycznej eskapady warto oczywiście zobaczyć pokopalniany krajobraz doceniony przez UNESCO. Poza tym w tym urokliwym mieście czeka jeszcze sporo innych atrakcyjnych miejsc: Obowiązkowo trzeba zwiedzić Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Nie można również pominąć tutejszego Rynku, który słusznie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Górnym Śląsku, a Winiarnia Sedlaczek to wręcz turystyczny must have.

Na Rynku znajduje się także Muzeum Miejskie działające od 1958 r. w Domu Sedlaczka. Zgromadzono tu bogate zbiory związane z historią i tradycjami Tarnowskich Gór i powiatu, można tu podziwiać ponad 6000 eksponatów.

Na liście UNESCO znajduje się również tutejszy Park Miejski założony na przełomie XIX i XX wieku. Zachwyca bogatą florą i pięknymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz ukształtowaniem terenu.

Dzwonnica Gwarków, przeniesiona z kopalni dolomitu w 1955 r., znajduje się w samym centrum miasta, na placu Gwarków, przy kościele Piotra i Pawła.

Kolejny obiekt z listy  UNESCO to Srebrna Góra – wzniesienie o wysokości 347 m n.p.m.

Na relaks w Tarnowskich Górach zaprasza m.in. tutejszy Park Wodny. Na powierzchni ponad 9 tys. metrów² znajduje się wiele basenów, w tym solankowy – oraz imponująca zjeżdżalnia. Relaks zapewnia m.in. jacuzzi, sauna, profesjonalny masaż i wizyta w grocie solnej.

basen


Fot: tarnowskiegory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.