cze 29

Domy największych pisarzy – pomysł na niezapomnianą wyprawę

Wyjątkowy pomysł na podróż marzeń dla wielbicieli słowa pisanego – wyprawa śladami wybitnych literatów, do miejsc, w których żyli, mieszkali i stworzyli swoje największe dzieła. Zobaczyć na własne oczy dom Marka Twaine’a, zamieszkać tam gdzie pisał Orwell? Kto by nie chciał?!

Dom Williama Faulknera w Oxfordzie

Dom Williama Faulknera w Oxfordzie
Fot: Shutterstock

Wakacyjne wyjazdy, urlopowe spełnianie marzeń to wręcz idealny czas na odwiedzenie domów światowych asów literatury. Czasem będą to dalekie wyprawy, sporo takich miejsc znajdziemy bowiem za oceanem w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. Zobaczmy zatem kilka naprawdę wyjątkowych domów, które były ostoją i przystanią dla największych pisarzy.

Dom Edith Wharton w Lenox

Dom Edith Wharton w Lenox
Fot: Shutterstock

W stanach Zjednoczonych możemy odwiedzić:
Dom Edith Wharton w Lenox, w Massachusetts to miejsce wyjątkowe, ponieważ mieszkała tu autorka wielkiego dzieła jakim jest „Wiek niewinności”, ale nie zapominajmy, że Edith Wharton debiutowała książką „Dekoracja domów” promującą dekoracje wnętrz. Wharton nie tylko była pierwszą kobietą z Nagrodą Pulitzera, ale także jedną z kluczowych osobistości XX-wiecznej architektury wnętrz.
Dom Marka Twaina w Hartford, w Connecticut, w którym mieszkał wraz z rodziną w latach 1874 – 1891.
Najwyższe piętro wiktoriańskiego domu zajmuje sala bilardowa i pracownia pisarza, w której powstały m.in. „Przygody Tomka Sawyera”,” Książę i żebrak” oraz „Przygody Hucka”.
Dom Ernesta Hemingwaya w Key West na Florydzie. Ernest Hemingway zamieszkał tu z rodziną po samobójstwie ojca. Napisał tu legendarne powieści, takie jak „Śniegi Kilimandżaro” i „Krótkie szczęśliwe życie Franciszka Macombera”.

Dom Ernesta Hemingwaya w Key West na Florydzie

Dom Ernesta Hemingwaya w Key West na Florydzie
Fot: Shutterstock

Dom Williama Faulknera w Oxfordzie, w Missisipi był w posiadaniu pisarza od 1930 roku. Laureat Nobla mieszkał w nim z rodziną i tworzył przez 40 lat.

Nie tylko w Ameryce…
Nieco bliżej możemy zobaczyć, a nawet wynająć dom George’a Orwella. Mieści się on na Jurze w Szkocji, a pisarz zamieszkał tam z synem w roku 1946 i tu napisał słynny „Rok 1984”.
Dom Victora Hugo na wyspie Guernsey, gdzie pisarz zamieszkał po wygnaniu przez francuski rząd. W roku 1855 przybył na Guernsey, małą wyspę między Francją i Anglią. W tym domu powstało jedną z najwybitniejszych dzieł literackich, czyli „Nędznicy” (1862).

dom George’a Orwella

Dom George’a Orwella
Fot: Shutterstock

Posiadłości rosyjskich literatów
Dom Vladimira Nabokova w Rozhdestvie w Rosji. Nabokov mieszkał w tej pięknej rodzinnej posiadłości zanim opuścił ojczyznę. Obecnie jest to jedyny ocalały z trzech majątków należących do rodziny pisarza.
Jasna Polana – posiadłość Lwa Tołstoja w Tuli. Wielki rosyjski pisarz nazywał to miejsce „niedostępną twierdzą literacką”. Warto wiedzieć, że to nie tylko miejsce jego narodzin i pochówku, w tym domu Tołstoj napisał „Wojnę i pokój” oraz „Annę Kareninę”.

Posiadłość Lwa Tołstoja w Tuli

Posiadłość Lwa Tołstoja w Tuli
Fot: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.