sty 15

Filmowe inspiracje – włoska klasyka czy duński humor

Zapewne wiele razy oglądając ulubiony serial czy film zastanawiamy się nad tym, jak naprawdę wyglądają miejsca, w których toczy się ich akcja. Z kolei wielbiciele talentu największych twórców kina chcieliby poznać otoczenie, które ukształtowało ich idoli.

rimini

Rimini
Fot: pixabay.com

Fellini w Rimini – inauguracja kina Fulgor

Dla tych, którzy doceniają kunszt i wybitne osiągnięcia Federico Felliniego taką okazją może być ponowne uruchomienie kina Fulgor w Rimini. Było to ulubione kino tego reżysera, uwiecznił je nawet w swoim oskarowym filmie pt. „Amarcord”. W kinie Fulgor późniejszy zdobywca największych kinowych laurów oglądał swoje pierwsze filmy. Trudno sobie wyobrazić lepszą formę uczczenia 25-lecia śmierci reżysera niż swoista reaktywacja tego obiektu. Inauguracja słynnej sali kinowej ma być początkiem działań, których celem jest utworzenie w Rimini muzeum wielkiego reżysera. Co ciekawe stosunkowo nowa inicjatywa już została uznana przez New York Times za jedną z największych atrakcji turystycznych tego roku.

gang olsena

Gang Olsena
kadr z filmu

Najsłynniejszy duński gangster bawi od 50 lat

Stylistyka i lokalizacja całkiem inna niż słoneczne Rimini, ale wcale nie mniej znana produkcja, które weszła już do kanonu klasyki filmowej. Chodzi o jedną z najbardziej znanych serii komediowych rodem ze Skandynawii, czyli ”Gang Olsena”. Okazuje się, że kultowa opowieść o niezaradnych gangsterach liczy sobie już pół wieku! Pierwsza opowieść filmowa zadebiutowała na ekranach kin 50 lat temu i zapoczątkowała pasmo sukcesów nie tylko w Danii. Na przestrzeni 30 lat powstało aż 14 filmów o słynnych gangsterach pod wodzą Egona Olsena. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę, duńskie kina będą przez cały rok prezentować wszystkie części serii. Nordisk Film udostępni również zwiedzającym wystawę poświęconą słynnemu gangsterowi w meloniku. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego ile lat miała kultowa seria, polscy turyści zawsze chętnie odwiedzali kopenhaskie więzienie, w którym miał „siedzieć” sam Egon Olsen. Co ciekawe ulica, przy której mieści się ten obiekt nosi imię słynnego filmowego bohatera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.