maj 29

Fort Bema w Warszawie

Park wokół Fortu Bema jest parkiem osiedlowym o największym znaczeniu historycznym dla Warszawy. To właśnie od Fortu Bema wzięła się nazwa dzielnicy Bemowo i to tutaj służył Niemiec kpt. Wilma Hosenfelda, któremu swoje ocalenie zawdzięcza przypomniany w filmie „Pianista” wyśmienity wirtuoz Władysław Szpilman.

Fort Bema w Warszawie

 

Fort Bema pod nazwą Fort P (Parysów) wznieśli w latach 1886-1890 Rosjanie jako element wewnętrznego pierścienia twierdzy Warszawa, która oficjalnie miała strzec carską Rosję przed atakiem ze strony Prus. Po odzyskaniu niepodległości Polacy nazwali fort na cześć wielkiego Polaka i patrioty Generała Józefa Bema. W okresie międzywojennym znajdowała się tam słynna Wytwórnia Amunicji Nr.1 produkująca pociski dla Wojska Polskiego.

Po kapitulacji Warszawy fort zajęli Niemcy i umieścili w nim zakłady naprawcze oraz magazyny sprzętu i broni dla Garnizonu Warszawskiego i wojsk z frontu wschodniego.  Znajdował się tam również punkt zborny ozdrowieńców z Wermachtu, których szkolił kpt. Wilm Hosenfeld, jak już wspomniałem Niemiec, który ocalił życie Władysławowi Szpilmanowi.

Po wojnie w Forcie Bema znajdował się obóz jeniecki „Boerneowo” przeznaczony dla Niemców pracujących przy odbudowie stolicy. Co ciekawe jeden z jeńców kierował budową lotniska na Bemowie. Następnie fort służył do celów wojskowych jako zaplecze i magazyny do lat 80-tych kiedy to został przekazany Wojskowemu Klubowi Sportowemu „Legia”.

W wolnej Polsce fort popadał w dalszą ruinę i sytuacja zmieniła się dopiero w roku 1999, gdy teren przekazano dzielnicy Bemowo. Otulinę fortu przeznaczono na zabudowę mieszkalną, a sam fort w roku 2002 przeszedł gruntowną renowację i został przekształcony w park miejski.

Dzięki oryginalnej zabudowie i staremu drzewostanowi fort Bema jest idealnym miejscem na spacery i organizację przedsięwzięć kulturalnych i historycznych. Organizowane są tam między innymi Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których wskrzeszany jest duch dziewiętnastowiecznej Warszawy, a w 2012 roku odbyły się tam pokazy rycerskie Bitwa Narodów.

pokazy rycerskie w forcie Bema

pokazy rycerskie w Forcie Bema

Wycieczka do Fortu Bema to nie tylko spacer po ciekawym parku dający odetchnąć od miejskiego zgiełku, ale również wizyta w miejscu o bogatej przeszłości historycznej. Podziwiając zachowane zabudowania koszar i umocnień fortowych powinniśmy koniecznie pamiętać o ich bogatej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.