kw. 10

Australia – Góra Kościuszki

Wiele jest za granicą pomników sławnych Polaków. Mamy pomnik Kazimierza Pułaskiego w Savannah, pomnik Fryderyka Chopina w paryskim Ogrodzie Luksemburskim, czy Generała Bema w Budapeszcie. Największy z nich, chociaż nie przypomina swego patrona w żadnej mierze owalem kształtów, albo ostrością rysów, to mierzy aż 2228 metrów! Jest nim Góra Kościuszki znajdująca się w Nowej Południowej Walii, będąca najwyższym szczytem w Australii.

Park Narodowy Góry Kościuszko

Park Narodowy Góry Kościuszko

Góra Kościuszki po raz pierwszy została zdobyta przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego w 1840 roku. W tych trudnych dla Polski czasach zaborów Strzelecki zdecydował się nazwać górę na cześć wielkiego Polaka i patrioty gen. Tadeusza Kościuszko. Nazwa szybko przyjęła anglojęzyczną formę „Mount Kosciuszko” i dopiero w 1997 roku, dzięki staraniom Komisji Nazw Geograficznych Nowej Południowej Walii, wprowadzono kompromisowy zapis nazwy góry jako – „Mount Kosciuszko”.

Góra zlokalizowana jest na terenie Parku Narodowego Kościuszko, pomiędzy Melbourne, a Sydney. Jest popularnym miejscem odwiedzanym przez narciarzy i turystów. Góra ma bardzo kamienisty krajobraz, a w niższych partiach jest gęsto zalesiona. Ze względu na piękne widoki i wiele rzadkich gatunków roślin o charakterze murawy alpejskiej, pasmo górskie, nad którym wywyższa się góra Kościuszki nazywane jest Australijskimi Alpami. Co ciekawe, na terenie parku wciąż żyją aborygeni.

Jeżeli kiedykolwiek będziemy w tej części świata to warto wzbogacić naszą facebookową czy inną galerię o patriotyczne zdjęcie na najwyższej górze poświęconej Polakowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.