Z czym kojarzy nam się polskie wybrzeże, miejsca na mapie takie jak Świnoujście, Hel czy Wolin? Większość osób bez wahania zacznie opowiadać o plażach, letnich urlopach, modnych kurortach, malowniczych plenerach. Oczywiście jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, warto jednak wiedzieć, że nasze rodzime wybrzeże kryje w sobie o wiele więcej atrakcji oraz interesujących miejsc.
Planując najbliższy urlop można uwzględnić poznanie imponujących obiektów i budowli militarnych. Szczególnie, że bardzo często są to miejsca cenione i wyjątkowe na skalę europejską. Są fascynujące, tajemnicze, czasem trudno je znaleźć i stanowią bardzo istotną cześć naszej historii.
Co ciekawe na mapie Polski, w tym również wybrzeża, jest wiele takich tajemniczych punktów. Poniżej prezentujemy zaledwie cześć naszej historii, militarne obiekty, które wręcz należy poznać, zwiedzić, np. w czasie nadchodzących wakacji i urlopowych wyjazdów. Jest to na pewno bardzo dobry pomysł na rodzinną wyprawę, tajemniczą i pouczającą, łączącą przyjemne z pożytecznym.
* Bateria Schleswig-Holstein na Helu – wybudowana przez niemieckie wojska bateria artyleryjska z czasów II Wojny Światowej, z zachowanymi stanowiskami armat oraz wieżą obserwacyjną.
* Wyrzutnie rakiet V3 na wyspie Wolin – zlokalizowane w Zalesiu, niedaleko Międzyzdrojów nad Jeziorem Wicko Małe. Jest to unikatowa pamiątka po eksperymentalnej, tajnej niemieckiej broni – dalekosiężnych wyrzutniach V3.
* Pozostałości twierdzy Pruskiej z XIX wieku w Świnoujściu – to prawdziwy kawałek historii. Zachowane pozostałości trzech fortów – Fortu Gerharda na lewym brzegu Świny, Fortu Zachodniego i Anioła na wyspie Uznam.
* Również w Świnoujściu możemy obejrzeć baterię Goeben, wybudowaną jeszcze przed II Wojną Światową, w celu zwalczania okrętów na Zatoce Pomorskiej.
* Port U-bootow w Karsiborze – pozostałości przystani dla niemieckich łodzi podwodnych w czasach II Wojny Światowej.
* Ciekawą historię ma także Poligon w Rogowie, który powstał jeszcze w okresie międzywojennym. Warto wiedzieć, że tuż przed II Wojną w tutejszym kasynie zatrzymał się Herman Göring. W czasie działań wojennych stacjonowały tu słynne Dornier Do 18.
* Dla wielu turystów największą atrakcją będzie betonowiec „Ulrich Finsterwalder” na jeziorze Dąbie. Jest to kadłub zatopionego statku wykonanego żelazobetonu. Pierwotnie był to jeden z czynnych tankowców, który po wojnie został zatopiony w Inoujściu. Po wielu latach wyłowiono statek, aby przetransportować go, ale plany nie powiodły się i potężna konstrukcja ponownie osiadła na mieliźnie w Inoujściu.