maj 15

Jak zwiedzać miasta? Na pieszo,rowerem a może rikszą

Wiosna i lato sprzyjają aktywności. Wreszcie ponury okres ciemności odchodzi, a słońce coraz dłużej cieszy nas swoją obecnością. Chętniej będziemy wychodzić z domu i wyjeżdżać na inspirujące wycieczki. Dzięki tanim liniom lotniczym wiosenny wypad do Paryża, Rzymu lub Londynu nie musi pozostać tylko w sferze naszych marzeń. Jeśli już zdecydujemy się wybrać do któregoś z większych miast europejskich, warto zastanowić się nad sposobami poruszania się w jego obrębie. Mam dla was kilka propozycji.

Pierwsza rada: ogromne miasta najlepiej zwiedzać komunikacją miejską, a więc autobusami, tramwajami no i, o ile mamy taką możliwość, oczywiście metrem. Warto jednak wziąć pod uwagę wiążące się z tym koszty. O ile komunikacja miejska w Polsce nie pustoszy naszych kieszeni, o tyle w krajach zachodnioeuropejskich tak pięknie już nie jest. Zwykle warto kupować bilety okresowe (kilkudniowe, czy tygodniowe), które pozwolą nam sporo zaoszczędzić, zarówno czasu, jak i pieniędzy (obsługa automatu z biletami może przyprawiać czasem o palpitację serca). Można również wykupić sobie wycieczkę specjalnym wycieczkowym autobusem, który obwiezie nas po wszystkich turystycznych mekkach miasta. Osobiście jednak nie widzę niczego przyjemnego w zwiedzaniu z okien pojazdu, ale jest to kwestia indywidualna

autobus wycieczkowy w Londynie

 

 Jeśli nie chcecie wydawać sporych sum na przemieszczanie się z punktu A do punktu B, dobrym rozwiązaniem jest po prostu wprawienie w ruch naszych osobistych motorków, a konkretnie naszych nóg. W większości miast europejskich wszystkie zabytki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. W tym przypadku warto zainwestować więc w wygodne buty i mapę. Polecam również nauczenie się podstawowych zwrotów w języku, w którym mówią mieszkańcy odwiedzanego przez nas miasta. Z takim przygotowaniem nie tylko się nie zgubicie, ale z dumą traficie w zaplanowane przez siebie miejsca. I przekonacie się jaką frajdą jest zwiedzanie na własną rękę.

W wielu miastach znajdują się też tzw. miejskie wypożyczalnie rowerów (w Warszawie odpowiednikiem takiej jest robiące ostatnio furorę Veturilo). Za niewielką opłatą można wypożyczyć sobie rower z jednego z wielu porozstawianych na mieście stanowisk. Niestety, nie da się tego zrobić z marszu,  co jest w zasadzie jedynym minusem zwiedzania miasta rowerem. Zazwyczaj trzeba zalogować się na specjalnej stronie internetowej i wpłacić kaucję. Jednak jeśli pomyślimy o wszystkim wcześniej, możemy zagwarantować sobie niesamowite wspomnienia z naszej wyprawy.

Niektóre miasta mają jeszcze inny środek transportu do zaoferowania, a mianowicie riksze. Cieszą się one wielką popularnością choćby w Londynie. Nie orientuję się w ich cenach, jednak myślę, że przynajmniej jeden raz warto porwać się na przejażdżkę tym cackiem. Kto wie kiedy znowu przydarzy się taka okazja?

Sposobów na zwiedzanie jest mnóstwo, i tych droższych, ale i tych tańszych. Warto znaleźć ten najbardziej nam pasujący, który pozwoli nam zarówno dokładnie zwiedzić wymarzone miasto, ale też świetnie się bawić. Wybór należy już do was.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.