To, że na Dolnym Śląsku bywam często, to jedno. To, że kocham cały Dolny Śląsk i każdy jego zakamarek, to drugie. Ale miłość ta nie jest bezpodstawna. Dolny Śląsk jest takim zakątkiem Polski, który obfituje nie tylko w zachwycające krajobrazy, ale także w zapierające dech w piersiach zabytki. Miejsc, które trzeba zwiedzić i zobaczyć jest tyle, że nie sposób o nich wszystkich napisać. Jedno jest pewne, miejscem, do którego warto się wybrać jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie…
Source: iwmali.bloog.pl via Paulina on Pinterest
Położona w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów przyciąga turystów niezależnie od pory roku i sezonu. Nic w tym dziwnego, bowiem Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest po prostu zachwycająca.
Unikalny mikroklimat, jaki panuje w jaskini sprawia, że tworzą się w niej wyjątkowo piękne i zróżnicowane szaty naciekowe. Co możemy zobaczyć odwiedzając Jaskinię Niedźwiedzia? Przede wszystkim stalaktyty – nacieki przypominające sople zwisające ze stropu, makarony – początkowe formy stalaktytu mające postać rurki, niesamowite draperie i zasłony w kształcie płaskich płatów, które powstały z mleka kalcytowego, pola ryżowe – formy naciekowe powstające na dnie jaskini, nacieki wełniste, które swym kształtem przypominają wełnę. W Jaskini Niedźwiedzia nie brakuje też stalagmitów – form powstałych na dnie jaskini naprzeciw stalaktytów. Nie brakuje też stalagnatów, które powstają w wyniku połączenia stalaktytu ze stalagmitem. Swym kształtem przypominają one kolumny lub jak kto woli słupy.
Source: Uploaded by user via me, on Pinterest
Warto podkreślić, że Jaskinia Niedźwiedzia to nie tylko efektowne nacieki, ale także bogata fauna. Prawda jest taka, że w Jaskini w Kletnie do tej pory można spotkać na swej drodze nietoperze, zwłaszcza nocka dużego, nocka rudego i mopka. Jeśli wierzyć pogłoskom, Jaskinię zamieszkują też kuny i ryjówki górskie. Co ciekawe, mieszkańcami Jaskini Niedźwiedziej są również bezkręgowce, ze studniczką na czele.
To, co mogę powiedzieć o Jaskini Niedźwiedziej z własnego doświadczenia to to, że jej zwiedzanie dostarcza mnóstwo wrażeń i adrenaliny. Panujące w niej ciemności sprawiają, że Jaskinia staje się bardziej tajemnicza, a niekiedy i nieco przerażająca, aczkolwiek cały czas fascynująca.
Ceny biletów wydają się nie być zbyt wygórowane. Najmniej za zwiedzanie zapłacimy w marcu, bowiem bilet normalny kosztuje wówczas 13zł, z kolei ulgowy tylko 9zł. W lipcu i sierpniu za bilet normalny trzeba zapłacić już 21zł, za ulgowy – 16zł. W pozostałych miesiącach bilety normalne kosztują 19zł, natomiast ulgowe 14zł.