sie 16

Jedziemy do Kazimierza nad Wisłą

Kazimierz Dolny czy też Kazimierz nad Wisłą to miejsce, którego nie trzeba specjalnie zachwalać. Zapewne wszyscy wiedzą, że jest, że wyjątkowe, że warto, a wręcz należy zwiedzić, poznać i polubić. Niemniej jednak na pewno są osoby, które w tym urokliwym mieście nie były od dawna albo nie znają go w ogóle. Warto zatem wiedzieć, jakie miejsca w Kazimierzu trzeba koniecznie odwiedzić.

źródło:wikipedia

źródło:wikipedia

Kazimierz Dolny to historyczne miejsce na mapie Polski. Powstanie osady datuje się na XII wiek, założył ją książę Kazimierz Sprawiedliwy. Łatwo się więc domyślić skąd wzięła się nazwa tego miasta. Leży w województwie lubelskim i stanowi integralną część turystycznego trójkąta Nałęczów – Kazimierz – Puławy.

Niewątpliwie sercem tego wyjątkowego miasta jest renesansowy rynek. Nie imponuje wielkością, to nie stołeczna Starówka, ale zachwyca np. pięknymi kamienicami z XVI i XVII wieku.
Odwiedzając Kazimierz Dolny nie można ominąć Zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego, któremu miasto zawdzięcza uzyskanie praw miejskich. Zamek obronny jest dziś kultowym miejscem, punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Kazimierza.
Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy wskazana jest wspinaczka na Górę Trzech Krzyży. Co prawda trzeba się trochę pomęczyć aby wspiąć się po wysokich stopniach, niemniej jednak panorama jaką będziemy podziwiać po dotarciu na szczyt, warta jest tego wysiłku.
Aktywnie spędzać czas można również na wodzie. Rejs promem z Kazimierza do Janowca pozwala na podziwianie miasta z jeszcze innej perspektywy. Rejsy, które dla mieszkańców miasta są sposobem na przedostanie się do sąsiedniej miejscowości, stały się nie lada gratką dla turystów.
Oczywiście miasto takie jak Kazimierz to również wyjątkowe, klimatyczne miejsca, w których można połączyć przyjemne z… jeszcze przyjemniejszym. Doskonałym przykładem jest Galeria Herbaciarnia „U Dziwisza”, gdzie są najlepsze herbaty, muzyka i obrazy.
Oczywiście Kazimierz to o wiele więcej miejsc, które zachwycają, są interesujące. Takie jak chociażby słynne Spichlerze czy Kościół Farny. Na pewno warto spędzić tu więcej czasu i znaleźć swoje własne spojrzenie na to niezwykłe miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.