mar 27

Kultura arabska w pigułce (czyli jak zwiedzać, by wyjść z tego bez szwanku)

Jeśli masz w planach wycieczkę do jednego z krajów arabskich, musisz się do niej solidnie przygotować. Nie, zorganizowany przez biuro podróży wyjazd nie jest żadną wymówką. Owszem, na terenie hotelu możesz spokojnie zachowywać się jak rasowy europejczyk. Jednak jeśli zdecydujesz się opuścić jego bezpieczne kąty, przyda ci się garść porad dotyczących zasad zachowywania się w krajach o tej egzotycznej kulturze, jaką jest kultura arabska.

źródło: http://pinterest.com/pin/78531587223320794/

Przede wszystkim należy pamiętać, iż religia muzułmańska zabrania picia alkoholu. Nie znaczy to, iż wszyscy wyznawcy islamu ściśle tego ograniczenia przestrzegają, jednak nie każdy Arab może pić tak otwarcie. Dlatego, jeśli najdzie cię niczym nieposkromiona ochota na „drinka z palemką”, najlepiej wypij go w hotelowym barze. Źle widziane jest również, gdy kobieta pije alkohol bez towarzystwa. Nawet na terenie hotelowego baru. Pod względem picia najbardziej liberalnym krajem jest Turcja, jednak nawet tam należy pić z umiarem, gdyż Arabowie nie akceptują przesadnego upijania się.

W kulturze arabskiej bardzo ważny jest również nasz strój. Szczególnie w przypadku zwiedzania Meczetów. Przed wejściem do niego należy zdjąć obuwie i zakryć nogi, ramiona i dekolty. Kobiety muszą również zakryć włosy, a nawet wejść innym wejściem, niż mężczyźni. Przewodnicy i kustosze mogą odmówić zbyt skąpo ubranym turystom wejścia do meczetu, dlatego lepiej ściśle trzymać się tego dress codu.

Wybierając się do krajów arabskich, warto również zapoznać się z zasadami, którymi rządzą się tam zakupy. Najpierw oglądamy towar z daleka. Podejście bliżej jest już krokiem następnym, po którym obowiązkowo musimy przejść do targowania się. Uwaga, brak targowania podczas zakupów sprzedawca może uznać za obrazę – dla niego to znak, że uważamy go za biedaka!  Warto pamiętać, iż podawane przez sprzedawców ceny są na początku zawyżane. Proponując swoją stawkę należy rzucić kwotą o połowę mniejszą i od niej rozpocząć dalsze negocjacje.

 Kiedy wybieramy się do kraju z zupełnie odmienną kulturą od naszej własnej, należy poznać tamtejsze obyczaje, uszanować je i starać się do nich stosować. Dla własnego komfortu warto też zachowywać się ostrożnie – kobiety nie powinny podróżować samotnie, a panny muszą założyć obrączki:  zaczepki mężczyzn mogą być uciążliwe, dlatego każda kobieta powinna mówić, że ma męża. Pamiętajcie, że krajach arabskich ciało, intymność, nagość i seks to tematy tabu. Pary nie powinny afiszować się ze swoimi uczuciami, a czynności higienicznych (takie, jak wytarcie nosa), należy dokonywać w miejscach ustronnych.

To tylko kropla w morzu różnic między kulturą europejską, a arabską. Jednak znając chociażby takie podstawy, możemy być o wiele spokojniejsi opuszczając mury hotelu i będziemy wiedzieć czego możemy się spodziewać od napotkanych tubylców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.