maj 13

Muzeum Picassa w Barcelonie

Muzeum Picassa w Barcelonie, mieszczące się na ulicy Montcada jest jednym z 5 muzeów na świecie dedykowanych tylko temu niezwykłemu artyście. Pierwszych miłośników artysty, muzeum powitało w 1963 roku. Nie da się ukryć, że współcześnie miejsce te należy do najchętniej odwiedzanych w Barcelonie. Każdego dnia odwiedzają go setki turystów z całego świata, którzy są spragnieni obcowania z dziełami wielkiego i niepowtarzalnego mistrza kubizmu.

Co znajdziemy w muzeum? Na pewno bardzo bogatą, bo liczącą aż 3.800 prac kolekcję dzieł, choć bez tych najbardziej znanych. Założeniem muzeum od samego początku istnienia było bowiem skupienie się nie na najbardziej rozpoznawalnych dziełach mistrza, które rozsiane są po całym świecie, ale na samej jego postaci. Większość z prezentowanych tu obrazów pochodzi z bardzo wczesnych lat uczniowskich Picassa oraz z wczesnych lat jego twórczości. Oczywiście, w prezentowanej kolekcji, obok pierwszych szkiców, które ukształtowały niepowtarzalny styl Picassa, nie zabrakło również dojrzałych obrazów kubistycznych. Dzięki temu mamy szansę zaobserwować, w jaki sposób rozkwitała twórczość tego nietuzinkowego artysty. Znajdziemy tu m.in. takie obrazy, jak „Nauka i Miłosierdzia”, „Pierwsza Komunia” oraz cykl obrazów „Las Menianas”.

Source: timeout.com via Kati on Pinterest

 

Warto zauważyć, że nie tylko prezentowana przez muzeum kolekcja dzieł jest imponująca i zachwycająca. Same budynki – średniowieczne pałace (a jest ich aż 5) należące do muzeum robią duże wrażenie. Nic w tym dziwnego, bowiem w każdym z nich można odnaleźć elementy typowe dla mieszczańskiego gotyku Katalonii. Forma architektoniczna tychże pałaców jest niezwykle ciekawa i ujmująca. I choćby również dla niej warto znaleźć się w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.