lip 01

Najciekawsze pomniki Warszawy

Warszawa jest miastem pięknych, ciekawych pomników związanych zarówno z historią Polski, jak i losami miasta. By zobaczyć te najsłynniejsze należy wybrać się na spacer Krakowskim Przedmieściem w stronę Starego Miasta.

pomnik Syrenki w Warszawie

pomnik Syrenki w Warszawie (źródło: Pinterest)

Pomnik Syrenki

Syrenka jest symbolem Warszawy – znajdziemy ją w herbie miasta, jest bohaterką wielu legend, ma też w stolicy aż dwa pomniki. Na Starym Mieście stoi pomnik autorstwa Konstantego Hegla, wykonany z brązowionego cynku i odsłonięty w 1855 r. Staromiejska Syrenka wędrowała po mieście: w 1928 r. trafiła do magazynu magistratu, później stała na terenie KS Syrena na Solcu, po II wojnie światowej trafiła do Centralnego Parku Kultury, a w latach 1972 – 1999 pomnik stał na murach obronnych przy Baszcie Marszałkowskiej. Druga, równie słynna Syrenka, stoi nad Wisłą obok Mostu Świętokrzyskiego. Jego autorką jest Ludwika Nitschowa. Był to ostatni pomnik wzniesiony przed II wojną światową, z inicjatywy prezydenta Starzyńskiego.

Najstarszy świecki pomnik, czyli kolumna Zygmunta

Kolumna Zygmunta III Wazy to najstarszy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w latach 1643-1644 z inicjatywy syna króla. Podczas Powstania Warszawskiego kolumna została powalona w nocy z 1 na 2 września 1944 r. – trzon do dziś leży przy zejściu na Trasę W-Z. Kolumna jest jednym z wizytówek miasta, stanowi świetny punkt orientacyjny i główne miejsce spotkań. Anegdota głosi, że dopóki król Zygmunt trzyma szablę uniesioną do góry, miastu nic nie grozi. I rzeczywiście, przez te wszystkie lata szabla pozostała niezniszczona i wzniesiona – nawet gdy w pomnik trafił pocisk.

Wędrujący książę Poniatowski

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego wędrował po całej Europie zanim ostatecznie trafił w miejsce, które było dla niego planowane od początku.
Po powstaniu listopadowym car Mikołaj I nie wydał zgody na ustawienie pomnika przed Pałacem Namiestnikowskim. Trafił więc do Modlina, później przewieziono go do Dęblina, potem do pałacu w Homlu. Pomnik wrócił do Polski w 1922 r. Najpierw stał na placu Saskim, po wojnie odbudowano go i umieszczono przed Starą Pomarańczarnią, od 1965 r. stoi przed Pałacem Prezydenckim (dawniej Namiestnikowskim).

I można by tak wymieniać i wymieniać….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.