cze 10

Podróże Beaty Pawlikowskiej

Beata Pawlikowska jest bez wątpienia jedną z najsłynniejszych polskich podróżniczek ostatnich lat. Wywodząca się z położonego na Pomorzu Koszalina bardzo szybko stwierdziła, że jej marzeniem jest poznawanie świata – i konsekwentnie to marzenie realizuje od tego czasu. Dzięki jej książkom, możemy podróżować z nią.

okładka ksiażki Beaty Pawlikowskiej

 

Dalekie podróże Beaty Pawlikowskiej są dobrze udokumentowane w postaci książek bardzo chętnie wydawanych przez wydawnictwo National Geographic. Podróżniczka odwiedziła już niemalże każdy kontynent, a swoje przemyślenia, anegdoty związane z odwiedzanymi miejscami, ich historię czy lokalne legendy, a także całą masę zdjęć zbiera w całość i umieszcza w książce.

Dzięki temu czytelnik może wybrać się w podróż wraz z nią, wystarczy tylko zdecydować się na jakiś kraj lub kontynent. Do tej pory wśród książek Pawlikowskiej znajdziemy głównie opisy podróży egzotycznych: relacji z wędrówek po Azji, Australii czy dżungli Ameryki Południowej. Beata Pawlikowska często podróżuje „do źródła” i z dala od powszechnie nam znanej cywilizacji. W jej książkach raczej nie natrafimy na opisy wielkich metropolii i zabytków znanych z turystycznych folderów. Poznamy za to lokalne legendy, zwyczaje i historię plemion żyjących w dżungli. Dowiemy się jak to jest odwiedzić szamana, jak wygląda safari zorganizowane przez miejscowych, jak przetrwać w trudnych warunkach latynoskiej dżungli czy też o czym myśli człowiek stający u stóp najwyższej góry świata.

Czytając książki Pawlikowskiej – nieważne, czy wybierzemy bogato zdobiony zdjęciami i rysunkami autorki wielki album w twardej oprawie, czy niedużą książeczkę w formacie kieszonkowym – czujemy się jak jej nieobecni towarzysze. Autorka nie zarzuca faktami i datami, nie stara się stworzyć przewodnika po danym miejscu. Opisuje to, co sama czuła podczas wyprawy, o czym myślała i co zaobserwowała. Nie każdy musi być fanem jej stylu pisania, ale trzeba oddać Pawlikowskiej jedno – czytając jej książki naprawdę można poczuć się jakby było się w danym miejscu wraz z nią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.