Przysłowia są mądrością narodów, a powiedzenie, że cudzie chwalicie swego nie znacie, doskonale potwierdza tę słuszną tezę. Podróżujemy do odległych zakątków świata, wydajemy niemałe kwoty na egzotyczne wycieczki i zachwycamy się palmami, alpejskimi stokami czy marokańskimi plenerami. Ne wszyscy jednak wiedzą, że Polska to kraj, który może pochwalić się wyjątkowo zróżnicowanym krajobrazem oraz niezwykłą paletą ekosystemów.
Turysta, który zechce dokładnie poznać nasz kraj, będzie miał okazję do podziwiania górskich krajobrazów, pięknych jaskiń, skał. Zachwycą go piaszczyste plaże, głębokie jeziora, nieokiełznane rzeki, groźne i piękne bagna, historyczne, prastare puszcze, nawet piaskowe pustynie. Niemniej różnorodna i niezwykła jest fauna i flora, na jaką trafi podczas takiej wyprawy. Na mapie Polski znajdziemy wiele wspaniałych i godnych uwagi miejsc, wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in.:
1. Jezioro Łuknajno, które znajduje się zaledwie 5 km od atrakcyjnych turystycznie Mikołajek. Warto wiedzieć, że stanowi ono rezerwat przyrody i biosfery, jest to obszar wpisany do konwencji Ramsar i obszar specjalnej ochrony ptaków w sieci Natura 2000. Z tego względu jest zamknięte dla ruchu turystycznego.
2. Pustynia Błędowska – objęta granicami obszaru Natura 2000 pustynia to miejsce, w którym występuje ok. 350 gatunków roślin (również te o charakterze pustynnym i typowym dla nadmorskich wydm). Na turystów czekają tu ścieżki turystyczno-edukacyjne.
3. Puszcza Białowieska to ostatni pierwotny las Europy, ewenement na skalę światową. Zachwycą nas tu drzewa mające kilkaset lat. Wśród nich żyją setki gatunków zwierząt i roślin, w tym niekwestionowany symbol Puszczy Białowieskiej – żubr.
4. Rezerwat Pazurek – mało znany dotychczas , a szkoda, bo jest to rezerwat, obejmujący obszar niemal 190 ha, znajdziemy tu m.in. wiele ciekawych formacji skalnych.
5. Bieszczady – niestety ostatnie lata to prawdziwy turystyczny boom w tym regionie, mimo to wytrwali turyści znajdą tu nadal sporo niemal dziewiczych terenów (np. Dolina Sanu).
6. Słowiński Park Narodowy – jeden z najbardziej znanych punktów w okolicach Łeby. Uwagę turystów zwracają imponujące wysokie, piaszczyste wydmy, a także dwa jeziora Słowińskiego Parku Narodowego – Łebno (trzecie pod względem wielkości jezioro w Polsce) i Gardno. Warto docenić, że funkcjonują tu różne ekosystemy: od bagien, przez jeziora i tereny pustynne, aż do środowiska morskiego.
7. Puszcza Romincka zwana „Polską Tajgą”, znajduje się na terenie Mazur Garbatych i jako żywo przypomina północne lasy. Sprzyja temu klimat – jeden z chłodniejszych w Polsce, ze średnioroczną temperaturą w granicach 6,5°C. Z syberyjskim krajobrazem kojarzą się też rozległe torfowiska i borealna świerczyna
8. Biebrza – uważana za najdzikszą z polskich rzek, nadal nieuregulowana, otoczona przez bagna, torfowiska i łąki, to nasz kolejny unikat na skalę światową. To największy obszar bagienno-torfowiskowy w Polsce, a także jeden z większych w Europie.
9. Kraina Wygasłych Wulkanów w Dorzeczu Kaczawskim, swoje majestatyczne piękno zawdzięcza erupcjom wulkanów przed milionami lat. Dziś na 85 kilometrowym Szlaku Wygasłych Wulkanów możemy podziwiać efekty tych procesów.
10. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, raj dla dzikiej przyrody, a także wymarzone miejsce dla turystów, którzy mogą kontemplować ich piękno przemieszczając się pieszo, rowerem lub kajakiem.