lut 19

Polska – kraj niezwykłych atrakcji przyrodniczych

Przysłowia są mądrością narodów, a powiedzenie, że cudzie chwalicie swego nie znacie, doskonale potwierdza tę słuszną tezę. Podróżujemy do odległych zakątków świata, wydajemy niemałe kwoty na egzotyczne wycieczki i zachwycamy się palmami, alpejskimi stokami czy marokańskimi plenerami. Ne wszyscy jednak wiedzą, że Polska to kraj, który może pochwalić się wyjątkowo zróżnicowanym krajobrazem oraz niezwykłą paletą ekosystemów.

bieszczady

Bieszczady
Fot: Shutterstock

Turysta, który zechce dokładnie poznać nasz kraj, będzie miał okazję do podziwiania górskich krajobrazów, pięknych jaskiń, skał. Zachwycą go piaszczyste plaże, głębokie jeziora, nieokiełznane rzeki, groźne i piękne bagna, historyczne, prastare puszcze, nawet piaskowe pustynie. Niemniej różnorodna i niezwykła jest fauna i flora, na jaką trafi podczas takiej wyprawy. Na mapie Polski znajdziemy wiele wspaniałych i godnych uwagi miejsc, wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in.:

1. Jezioro Łuknajno, które znajduje się zaledwie 5 km od atrakcyjnych turystycznie Mikołajek. Warto wiedzieć, że stanowi ono rezerwat przyrody i biosfery, jest to obszar wpisany do konwencji Ramsar i obszar specjalnej ochrony ptaków w sieci Natura 2000. Z tego względu jest zamknięte dla ruchu turystycznego.
2. Pustynia Błędowska – objęta granicami obszaru Natura 2000 pustynia to miejsce, w którym występuje ok. 350 gatunków roślin (również te o charakterze pustynnym i typowym dla nadmorskich wydm). Na turystów czekają tu ścieżki turystyczno-edukacyjne.

pustynia błędowska

Pustynia Błędowska
fot: Shutterstock

3. Puszcza Białowieska to ostatni pierwotny las Europy, ewenement na skalę światową. Zachwycą nas tu drzewa mające kilkaset lat. Wśród nich żyją setki gatunków zwierząt i roślin, w tym niekwestionowany symbol Puszczy Białowieskiej – żubr.
4. Rezerwat Pazurek – mało znany dotychczas , a szkoda, bo jest to rezerwat, obejmujący obszar niemal 190 ha, znajdziemy tu m.in. wiele ciekawych formacji skalnych.
5. Bieszczady – niestety ostatnie lata to prawdziwy turystyczny boom w tym regionie, mimo to wytrwali turyści znajdą tu nadal sporo niemal dziewiczych terenów (np. Dolina Sanu).
6. Słowiński Park Narodowy – jeden z najbardziej znanych punktów w okolicach Łeby. Uwagę turystów zwracają imponujące wysokie, piaszczyste wydmy, a także dwa jeziora Słowińskiego Parku Narodowego – Łebno (trzecie pod względem wielkości jezioro w Polsce) i Gardno. Warto docenić, że funkcjonują tu różne ekosystemy: od bagien, przez jeziora i tereny pustynne, aż do środowiska morskiego.
7. Puszcza Romincka zwana „Polską Tajgą”, znajduje się na terenie Mazur Garbatych i jako żywo przypomina północne lasy. Sprzyja temu klimat – jeden z chłodniejszych w Polsce, ze średnioroczną temperaturą w granicach 6,5°C. Z syberyjskim krajobrazem kojarzą się też rozległe torfowiska i borealna świerczyna
8. Biebrza – uważana za najdzikszą z polskich rzek, nadal nieuregulowana, otoczona przez bagna, torfowiska i łąki, to nasz kolejny unikat na skalę światową. To największy obszar bagienno-torfowiskowy w Polsce, a także jeden z większych w Europie.

biebrza

Biebrza
fot: Shutterstock

9. Kraina Wygasłych Wulkanów w Dorzeczu Kaczawskim, swoje majestatyczne piękno zawdzięcza erupcjom wulkanów przed milionami lat. Dziś na 85 kilometrowym Szlaku Wygasłych Wulkanów możemy podziwiać efekty tych procesów.
10. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, raj dla dzikiej przyrody, a także wymarzone miejsce dla turystów, którzy mogą kontemplować ich piękno przemieszczając się pieszo, rowerem lub kajakiem.

bory

Bory Tucholskie
Fot: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.