paź 03

Punkty widokowe – podziwiamy okolice Katowic


Punkty, platformy czy wieże widokowe kojarzą nam się przede wszystkim z górskimi krajobrazami. Niewątpliwie ukształtowanie terenu sprzyja takim atrakcjom. Warto jednak wiedzieć, że aglomeracje miejskie również zapewniają niezwykłe wrażenia, trzeba tylko wiedzieć gdzie znaleźć takie wyjątkowe miejsca. Poniżej kilka podpowiedzi na temat śląskich punktów widokowych, do których dotrzeć może praktycznie każdy.

panorama

Fot: Urząd Miejski w Będzinie

Panorama miasta i okolic wcale nie ustępuje widokom z plenerowych wypraw. Można się o tym przekonać podziwiając widoki z tych miejsc:

  • Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich – w zachodniej części Piekar Śląskich, przy drodze z Bytomia do Świerklańca. Wysokość 356 m n.p.m. i 20 m od poziomu gruntu zapewnia całkiem interesujące widoki. Widać m.in. piekarskie kościoły, bazylikę, wieżę wyciągową kopalni „Julian”, Kozłową Górę i Jezioro Świerklaniec, garb tarnogórski z Winną Górą oraz Księżą Górę i zakłady przemysłowe, od Huty „Katowice” w Dąbrowie Górniczej po Radiostację w Gliwicach. Przy dobrej pogodzie i widoczności można podziwiać szczyty Tatr i Sudetów.
  • Góra Parcina w Będzinie Grodźcu (354 m n.p.m.), czyli popularna Góra Szybowcowa. Widać stąd elektrownię Łagisza w Będzinie oraz Górę Św. Doroty.
  • Góra Św. Doroty w Będzinie Grodźcu to najwyższe wzniesienie w tej okolicy (382 m n.p.m.). Zobaczymy stąd panoramę Zagłębia i Śląska. Warto wiedzieć, że kościół Św. Doroty znajdujący się na szczycie jest punktem na szlaku Via Regia (Droga św. Jakuba).
góra św doroty

Fot: Urząd Miejski w Będzinie

  • Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu – w bytomskiej dzielnicy Sucha Góra, w wyrobisku dawnej kopalni dolomitu „Blachówka”. Wokół mamy wspaniały, olbrzymi las z rezerwatem Segiet, w którym rosną nawet 150-letnie buki o wysokości 35-40 m. Widoki są więc naprawdę wyjątkowe.
  • Wieża widokowa na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach – obiekt otwarto w 2015 roku na terenie kopalni „Katowice”, której symbolem jest imponująca wieża Szybu „Warszawa II”. Po dobudowaniu windy panoramicznej, pracach remontowych i odpowiednim oświetleniu jest to wyjątkowy punkt, z którego widać całe Katowice.
wieza

Fot: pixabay.com

  • Górka Środulska w Sosnowcu znajduje się pomiędzy dzielnicami Sosnowca – Środulą i Zagórzem w samym sercu parku. Można stąd zobaczyć panoramy Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.