wrz 14

Puszcza Białowieska, czyli spotkanie z żubrem

żubr

Żubr w warszawskim zoo (zdj. A. Barańska)

W Puszczy Białowieskiej można stanąć oko w oko z najróżniejszymi zwierzętami. Bez wątpienia największą atrakcją są żubry. Prawie połowa polskiej wolnej populacji tego gatunku żyje właśnie tam. Nic dziwnego, że Białowieża przyciąga turystów i w okresie wakacyjnym czy podczas długich weekendów bywa naprawdę zatłoczona.

Żubr jest znakiem rozpoznawczym Puszczy Białowieskiej. Jego populacja gwałtownie się skurczyła, według danych z 2010 roku w Polsce żyje 1224 żubry, z czego 191 w ogrodach zoologicznych i hodowlach, a ponad połowa właśni w Białowieży. Rozległy las zwany dziś Puszczą Białowieską to cztery łączące się ze sobą puszcze. Nazwa całego masywu leśnego wywodzi się z nazwy największej z puszcz składających się na niego – czyli z centralnie położonej Puszczy Białowieskiej. Dzisiejszy teren puszczy, położonej na pograniczy Polski i Białorusi, obejmuje około 1500 kilometrów kwadratowych. Geograficznym środkiem puszczy jest miejscowość Białowieża. Na terenie puszczy żyje 58 gatunków ssaków, a żubry są najbardziej rozpoznawalnymi z nich. Stada żyjące w Puszczy Białowieskiej są największą wolną populację tego gatunku na świecie.

Do niedawna nie trzeba było przyjeżdżać do Białowieży by spotkać żubry. Wystarczyło wejść na stronę Żubry Online, gdzie można było oglądać obraz z kamer zamieszczonych na żubrzej polanie. Podgląd białowieskich żubrów był możliwy przez dwadzieścia cztery godziny. Akcja cieszyła się sporą popularnością, codziennie żubrom przyglądało się około 220 tysięcy internautów. W popularyzacji podglądania żubrów dużą rolę odegrał fanpage na Facebooku, nie brakowało też promocji marketingowej. Ostatecznie transmisja zakończyła się 26 kwietnia. Teraz, by przyjrzeć się tym zwierzętom na wolności, trzeba już wybrać się do Puszczy Białowieskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.