cze 21

Rynek Staromiejski w Pradze – przewodnik

Praski Rynek Staromiejski jest tętniącym życiem centrum czeskiej stolicy. To tu mieszkańcy spotykają się z przyjaciółmi a turyści odpoczywają po długich godzinach zwiedzania. Historyczny plac leży w samym sercu Starego miasta, pomiędzy Mostem Karola i Placem Wacława.

Rynek staromiejski w Pradze

Rynek Staromiejski w Pradze

Wyłożony brukową kostką Rynek Staromiejski w Pradze jest obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty. Już wczesną wiosną gromadzą się tu tłumy odwiedzających, a latem trudno znaleźć wolne miejsce do siedzenia.

Przy rynku znajdziemy prawdziwy przegląd czeskiej architektury – od gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny przed Tynem po barokowy Kościół Świętego Mikołaja (widoczny w tle na poniższym zdjęciu). Nad placem góruje wieża Ratusza Staromiejskiego, na którą można się wdrapać by podziwiać piękną panoramę Starego Miasta.

Warto zobaczyć też praski zegar astronomiczny, położony trochę na uboczu. Centralnym punktem rynku jest pomnik reformatora religijnego Jana Husa, spalonego na stosie za swoje przekonania. Pomnik odsłonięto 6 lipca 1915 roku, w pięćsetną rocznicę śmierci Husa. Pomnik otoczony jest ogrodzonym skwerem, który od wiosny do jesieni przypomina ukwieconą łąkę. Jeśli dobrze przyjrzymy się brukowi, zauważymy kontur barokowej kolumny maryjnej, która stała tam do listopada 1918 roku. Dzisiaj kontur ten nazywany jest pomnikiem nieistniejącego cienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.