maj 17

Schronisko górskie „Chatka Puchatka” w Bieszczadach

Chatka puchatka to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, znajdujące się na wysokości 1232 metrów – na Połoninie Wetlińskiej. Jest również najbardziej znanym schroniskiem w Bieszczadach i obowiązkowym miejscem postoju dla każdego turysty.

Chatka Puchatka zwana także popularnie Chatką albo Tawerną, powstała w latach pięćdziesiątych jako wojskowy punkt obserwacyjny. Od 1967 roku działa jako całoroczne schronisko PTTK.  Mimo, że schronisko jest ciasne i panują w nim spartańskie warunki, to jest jednym z charakterystycznych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. W Chatce znajduje się również  stały posterunek GOPR.

 

Schronisko górskie Chatka Puchatka w Bieszczadach

Schronisko górskie Chatka Puchatka w Bieszczadach

Schronisko nie posiada bieżącego dostępu do wody pitnej, dlatego trzeba ją dowozić w kanistrach z odległego źródła. Powoduje to, ze nawet zwykła woda jest płatna. Schronisko prowadzi Ludwik Pińczuk jeden z bieszczadzkich pionierów.

 

 

Obecnie schronisko odwiedzają liczni turyści przemierzający połoniny, nie spełnia ono może warunków do których przywykliśmy w schroniskach znajdujących się w innych górach, ale moim zdaniem jest to jego zaleta. W tym miejscu czujemy bowiem dawny klimat bieszczadzkich połonin, z czasów, gdy tylko najwytrwalsi turyści docierali w te niedostępne niegdyś góry

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.