Tajemnice, poszukiwania skarbów – to wręcz idealny pomysł na wakacyjną przygodę i to dla każdego. Taką możliwość zapewnią nam organizatorzy trzeciej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, który rozpocznie się 14 sierpnia na Zamku Książ w Wałbrzychu.
Tegoroczne spotkania wielbicieli historii i tajemnic będą poświęcone fascynującym okresom, będą to bowiem średniowiecze oraz zakończenie II wojny światowej i pierwsze lata powojenne.
Jak łatwo się domyślić nie obędzie się bez historii dotyczących zaginionych w czasie działań wojennych dzieł sztuki. Będą to również niesamowite i autentyczne opowieści ludzi, którzy mieli udział w ich odzyskiwaniu. W trakcie Festiwalu będzie można m.in. wysłuchać wykładów Jerzego Cery, który przeszukiwał jaskinie w Górach Sowich czy prof. Macieja Trzcińskiego – archeologa i kryminologa.
W ramach poznawania historii wojennej i powojennej obejrzymy widowiska historyczne prezentujące najbardziej znane akcje „żołnierzy wyklętych”. Pojawią się też byli żołnierze sił specjalnych, którzy zademonstrują elementy szkolenia brygady „Cichociemnych” oraz komandosów I Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Historia średniowieczna na Festiwalu Tajemnic to m.in. opowieści o słowiańskich poganach oraz spektakularna inscenizacja bitwy znanej z ekranizacji „Starej Baśni”. Będą również inne atrakcje, takie jak spotkanie z wieszczką, opowiadania o skarbach ukrytych na Ślęży czy prawdziwie średniowieczne przysmaki.
Warto również zaglądać do Sali kinowej Zamku Książ, gdzie będzie można obejrzeć ciekawe filmy, np. o Cichociemnych, o skradzionych dziełach sztuki. Dostępne będą pozycje książkowe dotyczące tematyki Festiwalu np. „Ślęża dla odkrywców” Joanny Lamparskiej.